- Архіви
- Книгозбірня
- Кераміка
- Тканина і одяг
- Мистецький доробок Гончара
- Живопис
- Дерево, скло
- Писанкарство
- Музичні інструменти
Збірка писанок НЦНК «Музей Івана Гончара»
Серед старожитностей свого хатнього музею Іван Макарович Гончар надавав велику увагу українським народним писанкам. Це зокрема засвідчують рядки з його листа: «35 років подорожей по Україні, а їздив я частіше навесні і старався попасти на Великдень до церкви з тим, щоб побачити це багатство писанок по регіонах нашої України. Я завжди відвідував посвяту писанок і крашанок з тим, щоб узнати в кого можна придбати найкращу писанку. Мабуть ніхто не зібрав стільки писанок з усіх регіонів України з метою їх регіонального дослідження…» (КН-13169, А 229).
Відтак, основу збірки писанок І.М. Гончара складають твори із західних регіонів України – гуцульські, покутські, буковинські, лемківські, сокальські, тобто з тих країв, де ця традиція найповніше збереглася і розвивалася. Доповнюють колекцію писанки із Західного Поділля, Полісся та Центральної України.
Оскільки писанки зберігаються не довго, то більша їх кількість з колекції Гончара була «відписана» (відтворена) у 1996 – 1997 роках майстрами народного мистецтва України і співробітниками музею Надією Білоткач і Ларисою Головнею.
Нині ця збірка поповнюється подарунками сучасних майстрів-писанкарів.
Лариса Головня,
реставратор, науковий співробітник НЦНК «Музей Івана Гончара»