В Буші на Вінниччині створять Ткацький центр, де відроджуватимуть народне ремесло

В селі Буша Вінницької області відновлюватимуть традиційне для того регіону народне ремесло – ткацтво. В рамках проекту місцевих жителів навчать основам ткацької майстерності та мотивуватимуть займатись цією справою й надалі.

Про це розповіла сьогодні, 19 липня ініціаторка проекту Наталя Сентемон під час прес-конференції. За її словами, в селі Буша є два основних види народних ремесел: каменотесне мистецтво і ткацтво.

– Думаючи про розвиток громади, ми обрали традиційне ткацтво, тому що цей варіант доступний більшій частині місцевого населення, не є настільки дорогим і фізично складним як робота з каменем, – розповідає Наталя Сентемон.

Проект “Шляхами тканої Буші” фінансуватиметься як з державного, так і з обласного бюджету: 900 000 гривень надасть Уряд, а ще 400 000 тисяч – Вінницька ОДА. Його метою є підвищення економічної та туристичної привабливості сіл Бушанської сільської ради (Буша, Дорошівка, Слобода-Бушанська, Держанка).

– В усіх цих селах свого часу було розвинуте ткацтво. Я б навіть сказала, що на промисловому рівні. Ткані роботи продавались на ярмарках і досить часто потрапляли до інших регіонів України. Наразі у Вінницькій області ткацтвом фактично ніде не займаються, його потрібно відроджувати, – стверджує пані Наталя.

Відродження бушанського ткацтва відбуватиметься безпосередньо на території однойменного заповідника. Для цього адміністрація заповідника надала будинок, побудований в традиційному для Буші стилі.

– Будинок зараз не використовується. Ми змінимо його функціональне призначення, відремонтуємо, облаштуємо довколишню територію. В самому будинку буде невелика експозиція традиційного ткацтва, тому він стане Ткацьким центром, чимось на зразок музею ткацтва, але без постійної експозиції, – розповідає Наталя Сентемон.

На території майбутнього Ткацького центру планують відтворити весь процес створення ткацького виробу, починаючи від вирощування льону і закінчуючи, власне, створенням самого виробу.

Серед іншого проект передбачає придбання ткацьких верстатів. Саме на цих верстатах навчатимуть жителів сіл Бушанської сільської ради, які захочуть розвивати ткацтво.

– Для цього з України, а може і з-за кордону, ми запросимо майстрів та майстринь, які навчатимуть охочих традиційному ткацтву і килимарству. В подальшому це дозволить створити нові робочі місця, підвищити туристичну привабливість регіону і зберегти народне ремесло, – зазначає Сентемон.

Реалізація проекту розпочнеться 10 серпня. Передбачається, що на початку жовтня Ткацький центр вже буде готовий до роботи і з 5 жовтня розпочнеться навчання місцевих жителів традиційному ткацтву. Навчання триватиме тиждень, а до групи планують набрати 10-15 людей. Саме ці люди в подальшому працюватимуть у Ткацькому центрі, де створюватимуть вироби для туристів та влаштовуватимуть майстер-класи.

Після завершення навчання, 12 жовтня в Буші влаштують круглий стіл для всіх, хто зацікавлений в традиційному ткацтві. Наступного дня в Буші влаштують свято ткацтва, де серед іншого представлять вироби місцевих жителів, які перед тим навчались у Ткацькому центрі. Організатори також обіцяють “фішки”, яких ще не було на Вінниччині, але поки не готові розповісти про що саме йдеться.

Проект “Шляхами тканої Буші” є одним з шести вінницьких проектів, які цьогоріч отримають державне фінансування в рамках проекту Мінкульту “Малі міста – великі враження”. Серед інших: ревіталізація музею-квартири Леонтовича в музей “Щедрика” в Тульчині, “Від шаленого штетлу до сучасного мистецтва” в Шаргороді, “3D візуалізація Барського замку”, фестиваль води і муралів у селі Берізки-Чечельницькі та фестиваль “Палітра націй” в Брацлаві. Загалом всі ці проекти отримають 5 360 000 гривень державного фінансування.

vezha.vn.ua

Share Button

Один відгук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати