“..Коли гарно розкрутиться гончарне коло, сильно стискайте цю грудку глини з обох боків, центруючи до середини, наче воно хоче втекти, а ви його прижали”, – навчає відомого музиканта та співака Олега Скрипку молодий талановитий гончар Ярослав Чабанюк. Днями в дитячій кімнаті Музею Івана Гончара вони разом гончарували, передаючи і набуваючи знання цього давнього ремесла. Майстер-клас відбувся в рамках відео проекту, що готується до 20-ліття Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”.
“О, це сама крута фаза!”, – вигукнув співак, занурюючи пальці у мокру грудку глини, що швидко оберталася на верхньому диску гончарного кола. З безформенного глиняного шматка швидко почали промальовуватися стінки майбутнього витвору. Новонавчений гончар прокоментував цей етап створення горщика по-філософськи.
“Там же є момент заглиблення/занурення. Тобто все, що ми робимо в цьому житті, на що звертаємо увагу, для того, щоб це зробити істинно й глибинно, вимагає в це зануритися. Коли ми формуємо глину, це підготовчий процес, а потім коли починаємо формувати вже середину горщика, то це якраз певна зрілість, коли ми в такому віці чи якомусь стані, коли речі починаємо розуміти зсередини. От в мене таке відчуття. І тут я зрозумів, що гончарство – дуже філософська річ, тому що завжди якась мудрість поєднується і проходить через фізичне. От коли ти фізично це відчуєш, тоді ти можеш це збагнути”, – заглибився в роздуми Скрипка.
Ще трішки обертів і вже видно, що це буде за виріб. Завченим методом витягування музикант-гончар сформував дещо ширше за шийку вінце виробу.
Ну й, нарешті, останні штрихи. Малюнок у дві кольорові лінії, нанесені легким пальцем руки, завершили процес гончарування.
“На Країні мрій якийсь був досвід, але так щоб від початку до кінця це все зробити, не було такого, – говорить Олег Скрипка, організатор Міжнародного етнічного фестивалю «Країна Мрій». – Так що я дякую Петру Івановичу, що спонукали мене на таку роботу. Я б ніколи цим не зайнявся”.
Нагадаємо, до 20-ліття свого заснування Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара” готує чимало промо акцій, спрямованих на популяризацію української традиційної культури, та пишне святкування річниці на початку жовтня. Зокрема, в найближчі тижні йтиме зйомка ряду відео роликів за участі друзів музею – відомих особистостей, які за роки існування Центру народної культури неодноразово долучалися до його різноманітних заходів, свят та дійств. Вже були зняті відео за участі музичного етно-гурту “ДахаБраха”, співачки Тоні Матвієнко, музичного гурту “Kozak System” та співачки Ілларії.
Катерина Качур, НЦНК “Музей Івана Гончара”