Музей Гончара шукає меценатів для реставрації ікон

27 квітня 2013 о 00:03 | Відбулося

Музей Івана Гончара представив виставку великоформатних світлин 14 найбільш пошкоджених творів сакрального мистецтва – ікон, церковних скульптур та підсвічників-трійць – зі свого фондосховища. У такий спосіб музейники хочуть привернути увагу меценатів до проблеми збереження та відновлення експонатів, що десятиліттями лежать у запасниках фондів, і не можуть бути відреставрованими через брак коштів.

 

Петро Гончар, генеральний директор НЦНК “Музей Івана Гончара”:

“У нас таких предметів багато, особливо ікон, оскільки у радянський час це все руйнувалося, викидалося. Вони в жахливому стані. Іван Макарович витягував ікони з вогню, на свинарниках ними були застелені підлоги. Ікона – саме дороге і святе для духовного життя українців було спаплюжене і зруйновано. От ми і зробили цю акцію, щоб показати, як саме суспільство відгукується на повернення цих цінностей, і ми надіємося, що в нас знайдуться такі люди, які дадуть копійку, щоб відновити або хоча б законсервувати, аби ікони далі не руйнувалися”.

Образи світлих

Образи світлих

Образи світлих

Образи світлих

Образи світлих

Образи світлих

Образи світлих

За словами директора музею Івана Гончара Петра Гончара, у фондах музею потребують руки реставраторів майже тисяча ікон. А оновлення хоча б однієї ікони коштує від 500 до 5000 гривень, залежно від важкості пошкодження. Окрім того, реставрація – дуже кропітке заняття і вимагає великих спеціалістів, яких за нинішніх умов на ринку негусто.

Петро Гончар, генеральний директор НЦНК “Музей Івана Гончара”:

“Фонди майже на половину потребують хоча би якоїсь невеличкої консервації, а четвертину експонатів треба дуже реставрувати, бо вони у плачевному стані. Особливо дерев’яна ікона, бо на дереві відбиваються атмосферні перепади, а в нас же немає спеціального збереження з клімат контролем, тому зимою, коли вологість збільшується, дошка розширюється, а влітку всихається – оцей рух руйнує верхній шар дошки. В нас є два реставратора, які тільки тим і займаються, що приклеюють те, що відстає за один сезон”.

_MG_9448

Образи світлих

Образи світлих

Фотовиставку “Образи світлих” у Музеї Гончара готував фотохудожник з Івано-Франківська Юрій Бакай у рамках проекту «Врятуймо скарби разом». Ініціатива діє на базі Івано-Франківського краєзнавчого музею, покликана заохочувати доброчинців сприяти реставрації творів мистецтва.

Юрій Бакай, фотохудожник: 

“Ти розумієш, що ці роботи, які були в запасниках музею, ніхто не бачив протягом 10-20 років, крім музейних працівників. Вони навіть не введені в обіг культурний чи мистецькознавчий. І в мене виникла ідея з одного боку показати роботу самих реставраторів, а з іншого боку твори, які говорять самі за себе… Але вони в такому стані, що їх не можна навіть піднімати, тому приходиться фотографувати їх або на землі або якось не перевертаючи, бо є такі, що просто розсипаються”.

Образи світлих

Образи світлих

Ще в одному залі Музею Гончара представлені світлини ряду вже відреставрованих робіт з фондів Івано-Франківського краєзнавчого музею. Завдяки проекту “Врятуймо скарби разом” знайшлися кошти на відновлення майже 40 експонатів.

Валерій Твердохліб, автор і керівник проекту “Врятуймо скарби разом”, завідувач відділу реставрації у Івано-Франківському краєзнавчому музеї:

“Я з 1995 року реставрую ікони, і просто реставрувати ікони це не є перспективно в тому варіанті, що нікому це не потрібно. Тобто я реставрую ікону, кладу її в запасники у фонди і вона далі там стоїть у не зовсім підготовлених приміщеннях. І ситуація як така не міняється. Тоді я зрозумів, що цю проблему треба популяризувати, піднімати. А проблему можна підняти за рахунок такого проекту, підняти її на якийсь вищий рівень. Тобто просто бігати і просити гроші у влади… Ну, це традиційно, ми ніби просимо, вони нам не дають… А завдяки таким подіям, вони почали хоча би розуміти цю проблему і нам потім легше достукатися чи вирішити якісь проблеми. Хоча це важко, непросто, але воно почало працювати”.

Сакральне мистецтво

Образи світлих

Образи світлих

Образи світлих

Передувала реставраційному проекту низка виставок. Експонатами цих виставок були оновлені твори сакрального мистецтва XVII – початку ХХ століть з колекції Івано-Франківського краєзнавчого музею. 2008 року відбулися виставки «Галицька ікона» в стінах Національного заповідника «Софія Київська» та «Врятовані шедеври» в Івано-Франківському краєзнавчому музеї. Офіційною датою відкриття проекту можна вважати відкриття виставки «Врятуймо скарби разом!» 25 листопада 2009 року в Івано-Франківську, де за благословення владик церкви різних конфесій і благодійників були відреставровані перші твори.

Музей Івана Гончара став першим музеєм в Україні, що приєднався про проекту “Врятуймо скарби разом”, і відкрито почав шукати доброчинців, які би допомогли вберегти цінні пам’ятки сакрального мистецтва.

Контактний телефон для благодійників: (044) 288-92-68

Катерина Качур, Богдан Пошивайло (фото), НЦНК “Музей Івана Гончара”

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати