Гуцульське різьблення ХІХ століття

11 серпня 2012 о 10:49 | Відбулося

У 2012 році виповнюється 190 років від дня народження одного із найвидатніших різьбярів ХІХ ст. не тільки на Гуцульщині, але й на Україні – Юрію Івановичу Шкрібляку. Завдяки надзвичайному таланту його при житті вважали класиком гуцульського різьблення. Родина Шкрібляків – це велика династія талановитих різьбярів, ткачів, вишивальниць, писанкарок, мосяжників.

Метою виставки, яка 5 липня відкрилася в Музеї Івана Гончара, є висвітлення творчого доробку великої родини Шкрібляків за період більш, ніж 100 років, та вплив їх творчості на сучасних народних та професійних мистців. На виставці будуть представлені 150 творів, не тільки Юри Шкрібляка, але й вироби його синів – Василя, Миколи, Федора, онуків – Василя, Федора, Ганни Шкрібляків, Юри і Семена Корпанюків, правнуків.

Юрій Шкрібляк свої вироби (боклажки, барильця, пістолі, кріси, рахви, порохівниці, пляшки, чарки, ложки) оздоблював тонкою плоскою різьбою, лише в деяких випадках інкрустував їх металом або баранячим рогом, зрідка випалюванням. Орнамент здебільшого геометричний, лише в деяких творах зустрічається зображення людей, голівок ангелів, трактованих схематично. Композиції в творах Ю.Шкрібляка відзначаються лаконічністю та простотою, кількість мотивів незначна, але численні варіації їх розкривають нам надзвичайний дар неординарного мистця. Доцільна і оригінальна форма виробів, досконалість орнаментики та надзвичайно професійне, тонке технічне виконання забезпечували виробам Юри Шкрібляка високу оцінку глядачів та журі на чисельних господарсько-промислових виставках у Відні (1872), Львові (1877), Трієсті (1878), Станіславові (1879), Коломиї (1880) тощо.

Богдан Пошивайло (фото)

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати