Смітсонівський фольклорний фестиваль та тематичний семінар

31 березня - 18 квітня 2011 |

З 31 березня по 18 квітня 2011 року в Музеї Івана Гончара триватиме мандрівна мультимедійна виставка “Смітсонівський фольклорний фестиваль: культура народу, від народу і для народу” (в межах міжнародного проекту “Інтерпретація культурної спадщини: досвід США для України”).

Інформація про виставку. Прес-реліз.pdf

Відкриття виставки

31 березня о 16:00 – відкриття мандрівної мультимедійної виставки «Смітсонівський фольклорний фестиваль: культура народу, від народу і для народу».

«Однією з найголовніших туристичних і культурних подій США» називає преса знаменитий Смітсонівський фольклорний фестиваль (Smithsonian Folklife Festival).

Започаткований 1967 року на хвилі руху етнічних досліджень, він щороку розгортається у місті Вашингтон на Національному Молі між Капітолієм і Вашингтонським меморіалом в оточенні комплексу національних музеїв Смітсонівського інституту. Важко знайти в столиці Америки краще місце для події світового масштабу.

Фестиваль, що його проводить Смітсонівський центр фольклору і культурної спадщини, триває десять днів і набуває свого апогею 4 липня відзначенням Дня незалежності США. Фізичних відвідувачів фестивалю – близько мільйона осіб, а віртуальних – ще 40 мільйонів. Такою була філософія «батьків-засновників» Фестивалю – винести музей із тісних засклених вітрин на широкі терени реального життя.

За останнє десятиліття, поміж розмаїттям національних програм Америки, Фестиваль висвітлював культури Румунії, Південної Африки, Бермудів, Шотландії, Малі, Гаїті, Оману, Канади, Північної Ірландії, Бутану й Уельсу, країн Шовкового Шляху. В найближчі два роки до виходу на Мол готуються Колумбія, Бахрейн і Росія.

У цьому контексті знаменним є факт офіційного запрошення України (передане Президенту Віктору Януковичу в квітні 2010 року) до участі у Смітсонівському фольклорному фестивалі в 2014 році, до 200-річного ювілею Тараса Шевченка. Ми вперше одержали таку нагоду від 1988 року, коли на Молі до 1000-ліття запровадження в Україні-Руси християнства висвітлювали етнічні культури Радянського Союзу. Тоді було показано пісенний фольклор з України, Росії, Естонії, Литви, Грузії, Узбекистану, Азербайджану, Якутії і Туви. Найбільше представництво мали росіяни, а українську народну традицію уособлювала одна людина – Уляна Кот.

Організатори проекту cподіваються, що повноцінна з’ява України в серці Сполучених Штатів може постати незабутньою подією не лише для американців. Адже для нас це спроба оглянути себе новим поглядом, замислитися над власною привабливістю і значущістю для світу.

Сама ж виставка умовно представляє собою Національний Мол, по периметру якого на фотоколажних планшетах представлено міжнародні програми різних років та ідейні засади Фестивалю. Мультимедійну складову забезпечують відеофільми та аудіозаписи окремих виступів. Усі матеріали люб’язно надані Смітсонівським центром фольклору і культурної спадщини.

Автор проекту – Тетяна Пошивайло, куратори – Ігор Пошивайло та Джеймс Дойч, художній проект виставки – Ольги Ващевської.

У рамках проекту цього ж дня з 11:00 до 15:45 год. відбудеться семінар з музейної справи та культурної політики (виступаючі – Джеймс Дойч, професор Університету Джорджа Вашингтона, куратор Центру фольклору і культурної спадщини Смітсонівського Інституту; Чейс Ринд – фахівець у сфері музейної справи та мистецтва, президент Національного музею будівництва у Вашингтоні; Лінда Норріс – музейний експерт, стипендіат програми імені Фулбрайта). Для участі у семінарі необхідно зареєструватися до 29 березня (honchar_museum@ukr.net).

Під час відкритя виставки відбудеться бліц-презентація української версії книги Ніла, Філіпа та Венді Котлер «Музейний маркетинг і стратегія: формування місії, залучення публіки, збільшення доходів і ресурсів» (Український центр розвитку музейної справи, Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000»).

Програма семінару_31.03.pdf

Семінар

Соціальна роль і популярність музеїв в Україні є незначною на відміну від Сполучених Штатів, де революційні зміни у цій сфері в другій половині ХХ століття призвели до «музейного буму», безпрецедентної кількості відвідувачів, нових тенденцій і високого рівня розвитку. Згідно з відомими музеологами Джоном Фолком і Лінном Діркінгом, «нині музеї популярні, шановані й улюблені заклади. Є небагато установ в Америці, які мають такі високі рейтинги популярності… Як ніколи раніше, американці все більше і більше ходять до музеїв, оскільки вони є загальновизнаними місцями високоякісного і приємного пізнання».

Нові музеї у США збагачують життя своїх громадян позитивними емоціями, непересічним досвідом і кращим розумінням людей, місць, подій, ідей, концепцій і предметів минулого та сьогодення.

Американський досвід у цій сфері є надзвичайно важливим і цінним для України. Він уможливлює створення теоретичної бази і віднайдення інструментарію, за допомогою якого ми зможемо осягнути і розвинути місію культурної спадщини в швидкомінливому середовищі, зосереджуючись на питанні значення музеїв для нашої культури, їх потенційного внеску в суспільний поступ і загальнолюдський добробут.

Тож, як це зробити краще – приходьте, поміркуємо разом!

Програма

11:00 – 11:30 – вітальне та вступне слово:
– Петро Гончар, генеральний директор НЦНК «Музей Івана Гончара»,
– Ігор пошивайло, куратор семінару, заступник гендиректора НЦНК «Музей Івана Гончара».

Теми:

11:30 – 13:00 – “Академічне, популярне, народне: Три вираження американської культури”, “Смітсонівський фольклорний фестиваль: питання культурної політики”Джеймс Дойч (м. Вашингтон), куратор і науковий редактор Смітсонівського центру фольклору та культурної спадщини, професор Університету Джорджа Вашингтона. Дж. Дойч викладав американські студії в університетах Вірменії, Білорусі, Болгарії, Німеччини, Киргизстану, Норвегії, Польщі та Туреччини.
13:00 – 13:45 – Перерва на каву.
13:45 – 14:45 “Єднаючи американські й українські музеї: Дбаючи за стандарти” Лінда Норріс, музейний експерт, знаний не лише у США, а й в Україні; керівник компанії «Riverhill», стипендіат програми академічних обмінів імені Фулбрайта (перебувала в Україні в 2009 і 2010 роках). У своїй презентації розгляне шляхи, якими американські музеї соборно випрацьовують добровільні стандарти усіх ділянок музейної роботи, і чи така програма може стати в нагоді українським музеям.
14:45 – 15:45“Музеї і залучення до їх діяльності громади”, “Управління музеями в ХХІ столітті”Чейз Ринд, визначний фахівець у сфері музейної справи та мистецтва, президент і виконавчий директор Національного музею будівництва у Вашингтоні. Засновник першої великої некомерційної сучасної галереї мистецтв на тихоокеанському північному заході США, колишній виконавчий директор і президент Музею мистецтва Такоми, центру образотворчого мистецтва «Фріст» у Нешвіллі.

Модератор семінаруІгор Пошивайло, Фулбрайтівський дослідник у Смітсонівському центрі фольклору і культурної спадщини (2009-2010 рр.), куратор міжнародного проекту «Інтерпретація культурної спадщини: досвід США для України».

Для участі у семінарі необхідно зареєструватися до 29 березня!

Довідки: (044)360-90-77, (067)737-53-47, honchar_museum@ukr.net, www.honchar.org.ua

Організатори:

  • Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара”
  • Смітсонівський центр фольклору і культурної спадщини (м.Вашингтон)
  • За підтримки посольства США в Україні, програми імені Фулбрайта в Україні, Українського центру розвитку музейної справи, Американо-української ділової ради
Share Button

7 відгуків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати