Учасники

Фольк-студія “Правиця”

Правиця

Вже протягом чотирьох років Фольк-студія «Правиця» разом зі своїми вихованцями відроджують та підтримують українські традиції. За час своєї діяльності студія сформувала веселе й творче коло спілкування дітей в атмосфері наших народних звичаїв та традицій, в оточенні гарної української мови та веселих народних ігор. Без уваги не можуть
залишитися й численні досягнення в творчості наших учнів та їх активна участь у фестивалях: «Країна мрій», «Трипільське коло», «Орелі», «Калина об Різдві», «Жили-Були…»; церемонії нагородження «Коронація слова»; акціях благодійних фондів «Мистецька скарбниця», «Нове покоління», «Приятелі дітей»; різноманітних концертах присвячених дню матері, екологічній тематиці, Великоднім та Різдвяним святам, щорічному святу Миколая для дітей Києва та сиріт.

Зразковий фольклорний гурт “Перлинка”

ПЕРЛИНКА

Керівник – Майя Сайпель.

Зразковий фольклорний гурт “Перлинка” засновано у 1997 році. Керівник “Перлинка” Майя Сайпель збирає та досліджує традиційну вокальну музику Славутського району Хмельницької області, організовує експедиційну роботу із залученням учасників гурту. За роки існування колективу учасниками здійснено 14 фольклористичних експедицій і записано близько 2000 народнопісенних творів. Зібрані матеріали широко використовуються в концертно-виконавській практиці фольклорного гурту “Перлинка”.

Репертуар “Перлинки” – об’ємна музична палітра, яка складається з творів, різних за жанром і характером. Основу репертуару складають календарно-обрядові пісні, звичайні пісні, побутові танці та народні обрядодійства. “Перлинка” – лауреат та дипломант багатьох всеукраїнських та міжнародних фестивалів в Україні, Польщі, Хорватії, Туреччині, Болгарії, Німеччині. Колектив має костюми, зібрані у фольклористичних експедиціях і виготовлені за зразками традиційних костюмів Полісся.

Дитячий фольклорний гурт «Будимир»

с.Хотів, Києво-Святошинський р-н, Київська обл.

Будимир

Керівник – Мирослава Вертюк.

Дитячий фольклорний гурт «Будимир» було засновано в с.Хотів навесні 2008 року при сільській школі. Останні два роки гурт діє при Сільському родинному центрі «Мамаї», що досліджує, вивчає та відтворює різні жанри традиційної народної культури, зокрема народний спів, танець, гру на музичних інструментах, писанкарство, гончарство, витинанку, розпис на склі, малярство та ін.

Головною метою діяльності гурту є популяризація народних знань, вмінь та духовних надбань українського народу на території сільської громади, на всеукраїнському та міжнародному рівнях. Велике значення в рамках діяльності гурту надається гармонізації родинних цінностей через залучення батьків до спільних проектів, свят, заходів. Так, за роки своєї роботи вже відновлено пласт весняних та зимових свят, що дає можливість «з’єднати» штучно перерваний зв’язок поколінь. Значна частина фольклорних програм була представлена на території Хотова, Київської області, в культурних та освітніх установах Києва, на всеукраїнських та міжнародних фестивалях.

Основу репертуару, що виконують учасники гурту, складає обрядовий пісенний пласт, дитячі, жартівливі пісні та народні танці з експедиційних матеріалів керівника та приватних архівів дослідників фольклору та архівів наукових інституцій, зібрані на території Центральних та Північних регіонів України. Костюми учасників гурту складають переважно автентичні зразки народного одягу, зібрані керівником гурту на території Центральної України.

Навчатись народному співу діти в гурті «Будимир» починають від 3-х років, завдяки чому вони пізнають традиційну культури через глибинні її коди і опановують не лише сценічну форму української традиції, а глибоко пізнають філософію культури та буття свого народу. Групу, що бере участь фестивалях, складають діти, віком від 5 до 17 років.

Дитячий фольклорний гурт “Орелі”

м.Київ 

Орелі

Керівник – Мирослава Вертюк.

Дитячий фольклорний гурт «Орелі» діє при школі «Орелі» в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара». Діти опановують традиційну школу гри на народних інструментах, зокрема на окаринах, сопілці, скрипці, опановують традиційний спів, танець, народні ігри. Починають знайомство з традицією та навчання діти з 2-х річного віку. Дитячі речитативи, скоромовки та ігри з раннього віку дають можливість розвинути відчуття ритму, зануритись у традиційний мелос та сформувати у дитинстві естетичні основи культури свого народу.

Діти з гурту «ОРЕЛІ» беруть участь у фольклорних фестивалях, театралізованих та обрядових дійствах спільно з молодіжними та автентичними фольклорними гуртами, що сприяє їх глибшому пізнанню традиції.

Фольклорний гурт «Джерельце»

с.Ходосіївка, Київська обл.

Джерельце

Керівник – Олена Видрич.

На Київщині є мальовниче село Ходосівка із древньою історією та цікавими народними традиціями. Діти села струмочками збіглися до фольклорного гурту «Джерельце». Під керівництвом Олени Видрич вивчають народні пісні, танці, ігри, обряди рідної Ходосівки та України загалом. Гурт створений в 2011 році. Брав участь в багатьох фестивалях: V Міжнародний фестиваль етнічних культур «Екран для дружби», с. Штормове АР Крим (2012), Всеукраїнський фестиваль «Орелі» (Київ 2012), Всеукраїнський фольклорний фестиваль «Калина об Різдві (Київ 2013)», X Міжнародний етнічний фестиваль «Країна Мрій» (Київ 2013), IV Міжнародний фестиваль «Жнива – Домоткань» (Київ 2013).

Дитячо-юнацький фольклорний гурт «Калинонька»

с. Білин, Ковельський район, Волинська обл.

Калинонька

Дитячо-юнацький фольклорний гурт «Калинонька» створений в 2002 році при будинку культури с. Білин Ковельського району Волинської області в кількості 30 дітей. Це діти від 8 до 20 років, які люблять українську народну пісню та українські звичаї та обряди, адже народна пісня ― то живий скарб, що передається від покоління до покоління, несучи радість і смуток, чаруючи людську душу, даючи їй сили.

“Ми живемо сім кілометрів від с. Скулин урочища Нечимне, де Леся Українка написала свою драму – феєрію «Лісова Пісня», багато народних пісень вона записала їдучи на Нечимне через наше село із вуст білинців. Фольклорний гурт «Калинонька» більше 10 років виступає на нашій сільській сцені та районних і обласних сценах та брав участь у Всеукраїнському фестивалі «Червона Рута» в м. Києві. В 2011 році колектив став Лауреатом третьої премії у жанрі українського автентичного фольклору за напрямком ― виконання обрядів. Гурт «Калинонька» нагороджений Подяками, Дипломами, Грамотами району та області. Наша ціль – відтворювати автентичний фольклор нашого села, району та області”.

Дитячий фольклорний гурт «Ладосвіти»

Керівник – Телюх Ірина Григорівна.

«Ладосвіти» – дитячий фольклорний гурт був створений в 2010 році на базі ДМШ №2. Гурт являється молодшою групою молодіжного фольклорного ансамблю «Ладовиці». Учасники гурту представляють традиційне музичне мистецтво подільського села, плідно відшукують та розвивають культурні цінності, що знаходять своє відтворення у збереженні традицій, діалектів, обрядів, традиційного одягу, пісень, танців та ігор.

Фольклорно-обрядовий колектив «Мальва»

с. Трикрати, Вознесенський район, Миколаївська обл. 

Мальва

Фольклорно-обрядовий колектив «Мальва» працює з 2001 року у Вознесенському районному Дитячо-юнацькому центрі на базі Трикратської ЗОШ 1-3 ступенів, що розташована в мальовничому куточку заповідника «Гранітно-степове Побужжя» селі Трикрати, колишньому маєтку славнозвісного науковця і лісонасаджувача В.П. Скаржинського. За час існування колектив зробив вже три випуски своїх гуртківців. Цей склад четвертий, але й вони вже випускники. Їм на зміну підростає малеча, бо в колективі працює підготовча група. Діти по-справжньому закохані в народні пісні та українську обрядовість, завжди із задоволенням відвідують заняття, тому за час існування колективу були поставлені майже усі дитячі та молодіжні обряди. Особливо діти полюбляють обрядодії весняного циклу: »Каша на Ярила», «Кремповеє колесо», «Обливаний понеділок», «Великодня Вулиця» та інші. Колектив багато виступає у себе в районі, в селі.

Кожен рік діти беруть участь в обласних фольклорних фестивалях «Чумацький шлях», «Різдвяні канікули», «Смарагдові витоки», «Чисті роси» і з 2005 року отримують виключно Гран-прі цих фестивалів. Двічі колектив ставав переможцем обласних етапів 12 та 13 Всеукраїнського фестивалю сучасної музики «Червона Рута» та двічі представляв Миколаївську область у фінальному етапі цього фестивалю в м. Києві. В 2010 році гурт став учасником фестивалю «Орелі». В колективі є вокальний ансамбль, що співає в аутентичній манері. Солістка ансамблю Семенова Тетяна стала лауреатом Першої премії Всеукраїнського конкурсу солістів-воколістів «Соловейко України» в 2012 році в м.Києві, двічі Лауреатом третьої премії Всеукраїнського фестивалю народно-патріотичної пісні «Україно- зоре моя» в м.Донецьку у 2011 та 2013 роках, та Лауреатом першої премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу сучасного українського романсу «Осіннє рандеву» в м. Миргороді 2013 рік.

Зразковий дитячий фольклорно-етнографічний ансамбль «Світлячок»

Скориківська ЗОШ I-III ступенів, Золотоніського району, Черкаської області

Світлячок

Керівник – Пономаренко Валентина Миколаївна.

Ансамбль «Світлячок» створено восени 1984 року. На той час в колективі налічувалось 14 осіб. Нині в колективі 16 осіб концертного складу і 14 діток підготовчої групи.

Матеріальна база колективу створюється поступово. З радістю передають старенькі люди народний стародавній одяг та вишиті рушники, гончарні та дерев’яні вироби у музей-світлицю «Світлячка», де і проходять репетиції колективу. Солом’яні брилі шумовому оркестру сплів сільський умілець, батько учениці ансамблю – Підгорний. Складності у навчанні гри на шумових інструментах не виникало, адже старожилам не тяжко було пригадати на чому вони грали, бо ще й нині в селі замість бубона можна почути заслонку із печі чи колесо від прядки, пилку чи гребінку, рубель чи рогачі.
Використання музичного супроводу іде по-різному: баян використовується епізодично, шумові інструменти частково. Іноді вони стають предметом різноманітних дитячих забавок.

В ансамблі спостерігається народна сільська манера співу. Деякі пісні діти співають «на витяжку» (сільська назва). Пісні розучують з «голосу». Часто голосових партій навчають односельці – бабусі, жіночки. Спів іноді поєднується з танцювальними рухами, іграми–забавами, хороводами. Зібрано безліч мудрослів’їв народних, які стали безцінним скарбом «світлячкових» програм. Основна мета колективу – відродити не окремо взяту пісню, а ціле обрядодійство в усій його красі, прокласти добрий місточок з глибини століття не задля «шароварщини», а щоб відродити в своїх дитячих душах високу моральність і працелюбство українців, безкорисливість і милосердя, волелюбність і жагучу жадобу життя.

У репертуарі колективу обрядодійсва Юр’євого дня – „Витівки пастушків”, „Дівки чарівниці”, „На Юр’єву росу, на щедрий урожай”, „Красна гірка”. Є „Великодні гойдалки” і „Весняні ігрища”, «Стрітення Господнє» і „Переплавна середа”, „Парубоцькі гулі у сухого дуба в клечальну суботу” і «Обжинковий обряд завивання бороди», «Колодки» і «Козацькі забави», „Христос рождає – хваліте його” та Новорічні обрядодійства, «Маковея», «На лужечку – моріжечку», «Пожнивні гопки», «Ой Троїця, зелен-свято», жарти-гуляння дітвори «Триндилички». А скільки за ці роки було вітальних фольклорних програм – не злічити. Склад колективу постійно оновлюється – така специфіка школи.

«Світлячок» – неодноразовий учасник і лауреат різноманітних обласних конкурсів і фестивалів, дає сольні концерти, учасник республіканського свята «Кобзаря» 1989 р., Новорічних святок у м.Києві 1991 р., свята «На Великдень» у м.Києві 1992 р., Всеукраїнського фестивалю «Червона калина» в «Молодій гвардії» м.Одеси 1993 р., Свята вшанування лауреатів усіх літературних премій 1994 р. м.Київ, Свята весни в музеї архітектури і побуту 1995 р., м.Київ, І Міжнародного фестивалю «У Галицькім колі» м.Львів 1995 р., Міжнародного дитячого фестивалю автентичної пісні «Калинове намисто» в м.Старо-Костянинові 1996 р., Всеукраїнського конкурсу – фестивалю «Наша Земля – Україна» в Артеці 1997 р., Творчого звіту мистецьких колективів Золотоніщини в м. Черкаси 1999 р., 2003 р., 2008 р., 2010 р., ІІ Міжнародного фестивалю дитячого фольклору «Котилася торба», м. Кузнєцовськ 2004 р., обласного фестивалю народної творчості «Земля Богдана і Тараса – Вкраїни вільної окраса» 2004 р., лауреат всіх обласних оглядів-конкурсів «Грайлива Веселка», районного фольклорного фестивалю «Чарівний вінок Золотоніщини», обласного свята «Стежками наших родоводів» 2008 р., 2010 р., І та ІІІ всеукраїнського дитячого фольклорного фестивалю «Орелі» 2008 р., 2010 р., 2011 р., 2012 р., обласного фестивалю «Диво дивне-дитяча душа» 2013 р., обласного конкурсу «Світе милий, світе ясний-моя Україна» 2014р.. Нагороджений грамотами, дипломами, призами, значками, медаллю Фонду «Україна – XXI століття». Має звання «ЗРАЗКОВОГО».

Самодіяльний дитячий зразковий фольклорний гурт «Цімборики»

м.Хуст, Закарпатська обл.

Цімборики

Керівник – Шимша Наталія Гаврилівна, вчитель-методист, викладач вищої категорії.

Дитячий фольклорний гурт «Цімборики» заснований у 2005 році. Даний ансамбль – це ансамбль автентичної музики, що вивчає i виконує пісенний фольклор Верхнього Потисся, активно пропагує народне музичне мистецтво історичної Мараморощини – перлини Закарпаття. У репертуарі колективу співані коломийки, обрядові, ліричні, побутові (колискові, жартівливі), награвання на сопілці, дитячі ігри та пісні до них. До Різдвяних свят діти грають театралізоване вертепне дійство, записане вiд старожилів Хустщини. Даному гурту притаманна універсальність: діти грають на музичних інструментах, співають, підтанцьовують. На даний час склад учасників майже повністю оновлено дітьми 6 -10 років.

Колектив є неодноразовим Лауреатом та Дипломантом обласних, Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів і конкурсів. Зокрема, у 2011 році гурт «Цімборики» став Лауреатом ІІ премії ХІІ Всеукраїнського фестивалю «Червона рута», м.Київ, у номінації «автентичний фольклор», виборовши це звання більш ніж у 500 конкурсантів. За високу професійність і стабільну концертну діяльність, участь та результативність у обласних, Всеукраїнських та Міжнародних фестивалях і конкурсах колектив нагороджувався Почесними грамотами Управління культури облдержадміністрації, Хустського міського голови та управління культури, молоді і спорту Хустської міської ради. У 2009 році дитячий фольклорний гурт «Цімборики» м. Хуст нагороджено Дипломом Міністерства культури і туризму України. Постановою колегії Управління культури облдержадміністрації 15 жовтня 2010 року дитячому фольклорному гурту «Цімборики» присвоєно почесне звання «Зразковий».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати