Виставка «Свою Україну любіть… за неї Господа моліть» (до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка)

23 травня 2014 року, в рамках святкових заходів по відзначенню 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, у корпусі № 1 Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника відкрилася виставка «Свою Україну любіть… За неї Господа моліть».

Поетичний рядок, винесений у назву виставки, написаний Тарасом Григоровичем у 1847 році – червоною стрічкою проходить через усе його життя і сьогодні, у рік святкування ювілею великого сина українського народу, залишається натхненним заповітом наступним поколінням.

Мета цього виставкового проекту – показати любов Шевченка до України крізь призму його діяльності, як митця, як дослідника історичної та мистецької спадщини свого народу та надати можливість відвідувачам більш глибоко перейнятися миттєвостями сучасності доби Шевченка.

У виставковому проекті взяли участь провідні музеї України: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Національний музей Тараса Шевченка, Національний художній музей України, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Національнийий центр народної культури «Музей Івана Гончара», Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Музей «Православна Україна» Української православної церкви, а також Національна історична бібліотека України.

В експозиції можна ознайомитися з матеріалами, що висвітлюють петербурзький період життя Кобзаря та народні джерела його творчості, а також дізнатися про історико-етнографічні подорожі Т.Г.Шевченка Україною в 1840-х рр.

На виставці представлено понад 200 музейних предметів, серед яких унікальні – оригінали офортів з серії «Живописна Україна» та акварелі Тараса Шевченка та рідко експоновані – портретТараса Шевченко роботи Олександра Архипенка.

Особливе ставлення Тараса Шевченка до Києво-Печерської лаври, його піднесене сприйняття великої православної святині ілюструють гравюри ХІХ ст., серед яких і копії з відомих живописних творів митця із зображеннями краєвидів Лаври.

Живописні твори Шевченка із зображенням пейзажів старовинних міст України: Переяслава, Густина, Почаєва, Чигирина також будуть доповнені цікавими мистецькими пам’яткими – срібним напрестольним хрестом 1682 р. з ризниці Густинського монастиря, іконою Почаївської Богородиці, портретом ігумені Чигиринського жіночого монастиря Надії та іншими.

Шевченко як етнограф в експозиції представлений пам’ятками народної творчості, серед яких – ікони з його рідного краю – с. Моринці та з регіонів України, якими він подорожував як співробітник Археографічної комісії, а також народні картини – зокрема «Козак Мамай».

На виставці також можна побачити портрети вчителів та наставників Тараса Шевченка у Петербурзькій Академії мистецтв, серед яких Карл Брюллов, гравери М.І.Уткін та Ф.І.Йордан та їх твори, а також твори художників – сучасників Шевченка, які, навчались разом з ним у Академії.

Атмосферу життя творчої інтелігенції петербурзького суспільства доповнюють окремі атрибути світського побуту того часу: деталі жіночих і чоловічих костюмів, віяла, портсигари, кишенькові годинники, столове срібло, тощо.

В окремих вітринах можна ознайомитися з виданнями, які ілюстрував Тарас Шевченко, з фондів Національної історичної бібліотеки України.

1401180062

В експозиції представлені пам’ятки з шевченківської колекції митрополита Київського та всієї України Володимира та з зібрання Музею «Православна Україна» Української Православної церкви.

Виставку можна відвідати щоденно з 9.00 до 18.00 за адресою: м. Київ, вул. Лаврська 9, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, корпус № 1.

Джерело: kplavra.kiev.ua

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати