У Запорізькому музеї експонують чаклунські рослини й діляться магічними рецептами XVII-XVIII сторіч

Унікальну виставку “Лікарські рослини в магії та чаклунстві” відкрили 7 жовтня у залі природи Запорізького обласного краєзнавчого музею. У новій експозиції – понад сорок видів лікарських рослин, причому лише ті, які зустрічаються на території міста та Запорізького краю. Всі вони добре відомі в народній медицині, використовуються з давніх часів й дотепер.

“На цій виставці ми показуємо рослини, що збирали впродовж цьогорічного польового сезону, власне, на околицях нашого міста. Всі ці трави добре всім відомі в народній медицині. Проте, нам хотілося показати ці рослини дещо в іншому ракурсі – трохи відкрити їхній містичний напрямок використання в різні історичні епохи. Серед рослин, що використовувалися в магічних ритуалах, – полинь, кропива, омела, звіробій, липа і подорожник. Інформацію для експозиції черпали з стародавніх рукописів сімнадцятого-вісімнадцятого сторічь. Переписували їх в основному чоловіки. Грамотні селяни цим заробляли – переписуванням рецептів для травників. А оскільки, переписували чоловіки, то в цих рукописах відтворена відповідна, чоловіча тематика. Це магія, приміром, для полювання, або для суду, а також про те, як причарувати жінку”, – розповідає старший науковий співробітник музею Лариса Єрохіна.

Утім, як чаклувати жінкам, в стародавніх рукописах також написано, навіть, з деякими пікантними подробицями. Воно й зрозуміло, адже писали ці магічні рецепти чоловіки. Наприклад, подорожник. В руках жінки він матиме магічну силу, якщо вона вночі голяка вийде на дорогу, ляже на землю і вирве подорожник зубами. Також голяка жінки мали готувати чаклунські зілля. Крім того, кожна рослина, залежно від розташування зірок на небі, наділяється тими чи іншими магічними властивостями. Зважаючи на це, жінки заготовляли для себе обереги з трав. Щоб відганяти злі сили, носили пучечок полиню на грудях, або омелу, що з’являлася на дубах. За переконанням людей, її посилали з громом з небес боги. А отже талісман з омели вважався священним захисником жінки, сприяв її плідності.

чар зілля

Нова виставка лікарських рослин – цікава і насичена інформаційно. А той, хто не переймається чаклунством та магічним зціленням свого розбитого серця, може тут просто насолодитися ароматами трав. Окрім гербарію, в експозиції трави також розміщені в аптечних банках. Тож, можна відкрити, понюхати та відчути неперевершені аромати запорізького степу.

Виставка нетривала, діятиме пару найближчих місяців.

prostir.museum

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати