У Запоріжжі відновили два унікальні човни ХVIII століття – коштом США

У Національному заповіднику «Хортиця» на Запоріжжі презентували два старовинні човни ХVIII-ХІХ століття, які реставрували упродовж двох років. Плоскодонний байдак, один із відреставрованих раритетів, археологи знайшли у Десні на Київщині. Іншу знахідку – двадцятиметровий військовий корабель – підняли з дна Дніпра у Запоріжжі.

Роботи з відновлення човнів провели коштом гранту «Великий проект» посольського фонду США, учасниками якого у 2014 році стали запорізькі науковці.

«Цей проект розпочався достатньо давно. Експонати, які сьогодні представлені, були дослідженні і привезені сюди в 2010-2011 роках. Це дубель-шлюпка та байдак. Вони є унікальними пам’ятками судноплавства. Розкривають сторінки давнього судноплавства, яким чином велося будівництво. Це великий крок до створення майбутнього музею судноплавства. Це про що давно кажуть і над чим працює велика команда людей. І ми дуже сподіваємося, що з часом Запоріжжя побачить новий музей, у якому будуть виставлені стародавні кораблі», – розповів генеральний директор Національного заповіднику «Хортиця» Максим Остапенко.

козацькі човни

Вартість проекту реставрації човнів склала близько 70 тисяч доларів США.

«В Україні з 2001 року близько 14 проектів отримали грантову допомогу у розмірі близько 900 тисяч американських доларів, в тому числі реставрацію чорної кам’яниці на площі Ринок у Львові. Ця подія є досить знаковою, коли ми презентуємо ці два об’єкти, пов’язані з історією українського козацтва та дипломатії, напередодні відзначення наступного року 25-річчя дипломатичних відносин між Україною і США», – наголосив віце-аташе з питань культури Посольства США в Україні Мохамед Мотівала.

Зараз у реставраційних ангарах Національного заповіднику «Хортиця» також зберігається вже відновлений науковцями козацький човен ХІХ сторіччя та законсервована бригантина, яку підняли з дна Дніпра біля Хортиці у 2004 році.

Нагадаємо, цього року у Франції відреставрували козацьку чайку.

За матеріалами vidia.org, 5.ua

Share Button

Один відгук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати