У Легедзиному відбувся 6-й традиційний фестиваль «Трипільська Толока»

“Трипільська Толока” відбувається з 2008-го року і за цей час набула рис музейного свята. Якщо чотири-п’ять років тому організатори просто рятували унікальний музейний проект – відтворення трипільського житла, то тепер щороку проводячи «Трипільську Толоку», праукраїнське житло лиш «вдосконалюється»!

Цього року учасники “Толоки”, а їх зібралося більше 300 чоловік, після найвеселішої «роботи» – замішування глини з половою, з великим ентузіазмом взялися за розмальовування трипільського житла. Істинні ентузіасти, дуже вправно освоювали прадавні техніки ліплення стін, вивчали орнаменти-обереги, якими в свій час були оздоблені трипільські житла та підмазували чи доліплювали окремі огріхи, тим самим наповнюючи себе позитивною енергетикою та будуючи житло. Ці неповторні враження і часточку трипільського Світу (4 тис. до н.е.), учасники фесту забирали з собою на пам’ять.

Робота-роботою, розваги-розвагою, а обід за розкладом! Близько третьої години дбайливі місцеві господині частували фестивальників смачним борщем з м’ясом, гречаною кашею з котлетою, помідором, хлібом і узваром. Погодьмося – ситний обід. Низький уклін і велика подяка жителям с. Легедзино за їх щирість та доброзичливість до нас, фестивальників.

Село Легедзино є батьківщиною для багатьох проукраїнських культур, зокрема трипільської. У програмі фестивалю спеціально було виділено час на екскурсію до місць, де зараз проводяться археологічні розкопки на найбільшому в Європі поселенні часів трипільської культури – 450 га – «Тальянки». Короткий огляд поселень-гігантів та про наукові відкриття, говорив керівник трипільської експедиції, науковий співробітник Інституту археології Володимир Круц разом з директором Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура» – Владиславом Чабанюком.

Як все було, у відео нижче

Під вечір фестивальники відвідали майстер-класи з ліплення горщиків двома методами: стародавнім – виготовлення ліпного трипільського посуду та за допомогою гончарного кола. Також бажаючі вчилися виготовляти тканину на трипільських станках. Вечеряли любителі «помісити глину» справжнім козацьким кулішем, приготований паном Василем.

Коли вже всі повністю були просякнуті трипільським духом та глиною, до музичної програми свята запросив всіх, невід’ємний старожил дійства – Сашко Лірник, який, до речі, заради “Толоки” раніше приїхав із-за кордону та вперше привіз з собою дружину і сина.

Окрім виступу самого ведучого, Сашка Лірника, в музичній програмі взяли участь гурти – «Рутенія» (Київ), «Вертеп» (Дніпропетровськ). Окремо варто відзначити гурт «Намисто» з Калуша, який справив чи не найбільше враження на присутніх.

Але це веселе свято не відбулось би, якби не підтримка з боку меценатів! Дякуючи останнім, цього року вперше за останні 10 років були пофарбовані зовнішні стіни музею.

soli.com.ua, Володимир Хоменко (відео), НЦНК “Музей Івана Гончара”

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати