У НІЕЗ «Переяслав» відкрито виставку «Ляльки-мотанки в контексті трипільської антропоморфної пластики та зображень»

16 жовтня 2015 року в Музеї трипільської культури Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» відбулася презентація виставки «Ляльки-мотанки в контексті трипільської антропоморфної пластики та зображень» та проведено майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки.

Основою виставки стали авторські роботи Валентини Білоусько, молодшого наукового співробітника Музею трипільської культури, одним із творчих захоплень якої стало виготовлення ляльок-мотанок. На виставці представлено 20 робіт майстрині в традиційному українському одязі та реконструйованому вбрані трипільців із найдавнішими сакральними мотивами в орнаментах й оздоблені. У своїй творчості автор через традиційну українську ляльку-мотанку демонструє своє бачення поєднання давніх і нових мотивів, на тлі різночасового сприйняття прагне відтворити зв’язок минулого і сьогодення.

Мотанка з давніх часів слугувала сакральним оберегом, була Берегинею роду та об’єктом зв’язку між поколіннями. Історія її творення на наших землях нараховує тисячі років. Праобраз ляльки-мотанки простежується через керамічну пластику давніх трипільців-землеробів, які заселяли простори сучасної України більше п’яти тисяч років тому. Саме антропоморфні трипільські скульптури дають змогу проводити паралелі з лялькою-мотанкою, що створювалась шляхом намотування-накручування-зав’язування тканини і ниток, вплітання сухих трав, квітів, зерна. У певній мірі вона схожа на свою керамічну попередницю, яка робилася із глини і в неї також додавали зерна злаків й борошно. Досягнення матеріальної і духовної культури трипільців підтримувалось і продовжувалось наступними культурами і в трансформованому вигляді дійшли до наших днів. Зокрема, й у традиції виготовлення ляльки-мотанки.

У презентації виставки та проведеному у її рамках майстер-класі взяли участь учні Переяслав-Хмельницької гімназії, науковці Заповідника, студенти ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди», а також громадськість й гості м. Переяслава-Хмельницького. Майстер-клас, проведений Ольгою Стрілець, кандидатом педагогічних наук, членом спілки дизайнерів України, надав можливість кожному, хто в цей день завітав до Музею, власноруч виготовити ляльку-мотанку для оберегу свого дому та родини.

Виставка «Ляльки-мотанки в контексті трипільської антропоморфної пластики та зображень» експонуватиметься в Музеї трипільської культури НІЕЗ «Переяслав» до 30 грудня 2015 року. Музей працює з 9 до 17 години, вихідні дні: понеділок, вівторок.

prostir.museum

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати