У Музеї Гончара на стінах розвісили брудні куфайки

У Музеї Івана Гончара на стінах розвісили фуфайки, а посеред зали на купу склали вишиванки, вінки, рушники. Тут відкрили виставку в рамках проекту “Етнографічні небилиці”.

Ідея мистецького проекту належить директору Музею Івана Гончара – Петрові Гончару.

“Фуфайка – ще одна візуальна формула української культури ХХ століття, – пояснює Петро Гончар. – Це підміна української національної культури фуфайкою. Підміна насильницькою більшовицькою темою класової нерівності. Як кажуть “чим гірше тим краще”.

На стінах розвішано близько 30-ти фуфайок. Петро Гончар збирав їх протягом місяця по всіх регіонах України.

Куфайки

Куфайки

Куфайки

Петро Гончар“Коли їдеш бува кудись, то питаєш – чи залишилися у вас вишиванки, рушники, старий одяг чи посуд. А вони кажуть, що все давно попалили, мовляв нам не треба було. От я подумав, а що у людей лишається – коли те спалили, а об рушники бува ноги витирають. Виявляється, що лишають фуфайку. Так і виникла ідея цього проекту” – додає директор музею.

“Я навіть думав, що ця “хвороба суспільства” є тільки в центральних регіонах України, а на заході цього немає. Але майже в останні дні перед відкриттям поїхав на Гуцульщину. І навіз звідти купу фуфайок”.

“Я їздив по селам – питав чи лишилися фуфайки. Навіть, було таке, що знімав фуфайку з людини. Платив за фуфайку гроші – від 20 до 50 гривень. Були такі, що й торгувалися. Один чоловік каже: “А десь в курнику валяється”. Заходжу в курник – справді лежить у кутку. Пропоную йому 20 гривень, а він “Менше, ніж за 30 гривень не віддам”. Оце “фуфаєчна свідомість”. Фуфайка тоді пішла в моду і замінила всю автентику”.

Сергій Проскурня

Куфайки

Куфайки

Усього Петро Гончар назбирав близько 60-ти фуфайок. Вони в плямах, латках.

“На кожній фуфайці лишився відбиток. Так наче відсканувалося все життя господаря. Вони ж ніколи не пралися і носилися до останнього”, – розказує автор проекту.

А посеред великої зали музею – величезна купа автентичного українського одягу. “Звичайно ця форма ріже і око, і душу, але мета проекту – щоб люди звернули увагу на те, що ми цінимо, а що ні”.

_MG_7993

Виставка в Музеї Гончара

Купа українських мистецьких скарбів

Вишивка

Куфайка

Вишивка

Виставка в Музеї Гончара

Український одяг

Українські скарби

Коментар до виставки (відео)

Виставку можна відвідати до 25 квітня. Музей знаходиться по вулиці Лаврська, 19.

gazeta.ua (текст), Богдан Пошивайло (фото, відео), НЦНК “Музей Івана Гончара”

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати