Різдвяні “павуки” з соломи. Світлини з виставки

05 січня 2015 о 13:12 | Відбулося

Різдвяний «павук» – традиційна прикраса оселі в Україні на різдвяні й новорічні свята. Таких «павучків» вважають символом Всесвіту. Зроблений із солом”яних трикутників “павук» вважається таки не просто прикрасою, а являє собою своєрідну модель світобудови і вважається гармонізатором простору.

Здавна «павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки кругообігу повітря – через вхідні двері та з палючої печі – великий «павук» разом з приправленими до нього близнюками повертався в різні боки. Вірили, що постоявши під павуком, можна  позбутися негативу і отримати позитивну енергію з космосу.

Згідно з народними повір’ями, павук виганяє злих духів. Але старожили оповідають, що дівчата плели павуків на Гнатія (2 січня) – аби парубки любили, аби доброго чоловіка мати. Тут переконані: павук притягує родинне щастя.

Павук має висіти до Водохреща, потім його спалюють. Однак у багатьох місцевостях такого звичаю немає, павуки висять в хатах роками.

Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo Photo by Bohdan Poshyvailo

До 21 січня 2015 року в музеї Івана Гончара триватиме виставка павуків “Український всесвіт”. Роботи були створені майстринями з Київщини.

Богдан Пошивайло (фото), НЦНК “Музей Івана Гончара”

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати