Різдвяний «павук» – традиційна прикраса оселі в Україні на різдвяні й новорічні свята. Таких «павучків» вважають символом Всесвіту. Зроблений із солом”яних трикутників “павук» вважається таки не просто прикрасою, а являє собою своєрідну модель світобудови і вважається гармонізатором простору.
Здавна «павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки кругообігу повітря – через вхідні двері та з палючої печі – великий «павук» разом з приправленими до нього близнюками повертався в різні боки. Вірили, що постоявши під павуком, можна позбутися негативу і отримати позитивну енергію з космосу.
Згідно з народними повір’ями, павук виганяє злих духів. Але старожили оповідають, що дівчата плели павуків на Гнатія (2 січня) – аби парубки любили, аби доброго чоловіка мати. Тут переконані: павук притягує родинне щастя.
Павук має висіти до Водохреща, потім його спалюють. Однак у багатьох місцевостях такого звичаю немає, павуки висять в хатах роками.
До 21 січня 2015 року в музеї Івана Гончара триватиме виставка павуків “Український всесвіт”. Роботи були створені майстринями з Київщини.
Богдан Пошивайло (фото), НЦНК “Музей Івана Гончара”