Білі стіні, вздовж яких на білих нитках звисають понад три сотні розмаїтих писанок, створених здебільшого дитячою рукою. Так в Музеї Івана Гончара представили роботи більше ста учасників передвеликодніх конкурсів – Всеукраїнського дитячого конкурсу писанок та Родинного конкурсу писанкарства, що тривали протягом двох місяців, березня та квітня.
На Родинний конкурс писанкарства зголосилося 14 сімей (докладний опис та фотозвіт заходу за посиланням), а у Всеукраїнському конкурсі писанок взяли участь діти віком до 17 років. За умовами вони мали право надіслати до 5 своїх робіт. Обирали переможців у кожній віковій категорії, також давали призи в різних номінаціях, скажімо, за майстерність, за фарбування природніми барвниками, тощо. Особливу увагу звертали на відповідність орнаменту писанки тому регіону, з якого походив учасник.
Переможці Всеукраїнського конкурсу писанок.doc
Учасники Родинного конкурсу писанкарства.doc
Мирослава Вертюк, організатор конкурсів писанкарства, НЦНК “Музей Івана Гончара”:
“Конкурс є стимулом для поглиблення пізнання традицій. Відчувалося, що за писанками стояла ціла дослідницька робота, бо разом з ними надсилали описи і пояснення до своїх робіт. Загалом же, можна говорити про позитивну динаміку, порівняно з попередніми роками – щороку інтерес до писанкарства зростає. До цього ми двічі (через рік) проводили цей конкурс, починаючи з 2008 року. Було видно, що за цей час створилися нові школи та студії при різних будинках творчості. Це дуже позитивний момент. З усіх наданих на конкурс писанок, тільки троє учасників надіслали зімітовані, просто розмальовані дерев’яні писанки. А в попередні роки це було майже 50 відсотків”.
Кожна писанка представлена на виставці неповторна в орнаментиці та енергетичному наповненні. Від споглядання впадаєш у медитативний стан, вбираєш символи та знаки, наповнюєшся цілющою енергією, а особливо це корисно перед Великоднем, говорить Мирослава Вертюк:
“Виставка писанок відбулася після славнозвісної виставки з кухвайками. В період завершення посту і в переддень Великодня – це дуже символічно. Відкриття такої виставки – це своєрідне очищення. З кожною написаною писанкою ми позбавляємося в духовному сенсі оцих болючих моментів, які ми окреслили кухвайками в рамках попередньої виставки. Енергетика дитячих писанок неймовірна. Це дуже знакова і символічна виставка. Знайдений образ цієї виставки на стільки досконалий, що він вражає на всіх рівнях – естетичному, композиційному, ідейному. За цим стоїть щось дуже потужне”.
Роздивляючись одну за одною писанки, мимоволі помічаєш певну кількість символів, які діти зобразили у своїх роботах найчастіше, але, звісно, кожен по-своєму. Зокрема, часто впадають у вічі такі групи знаків:
Ружі – один із символів, яким здавна зображували Сонце.
Дубове листя – ознака міцного здоров’я та довголіття.
Триватиме виставка до 19 травня 2013 року.
Організатори конкурсу дякують видавництву “Родовід” за надані книги на подарунки для дітей.
Катерина Качур, НЦНК “Музей Івана Гончара”