Автентичне українське багатоголосся наживо почують у Парижі

13 листопада 2018 о 12:37 | Новини проектів

24 листопада 2018 року у паризькому Соборі Святого Володимира Великого відбудеться концерт «Polyphonies: Chant polyphonique traditionnel de l’Ukraine». У програмі прозвучать унікальні народні поліфонійні пісні, що своїм коріння сягають 15-17 століть, мало відомі світу і є справжнім скарбом на мапі європейської та світової пісенної спадщини.

Пісенну традицію представлятимуть автентичні виконавиці Доменіка Чекун із с. Старі Коні та родинний гурт із с. Сварицевичі Рівненської області, які ще й досі зберігають традицію в живому середовищі побутування. Учасником концерту також стане фольклорний ансамбль «Божичі» з Києва, який більше 15 років займається дослідженням, відтворенням та реконструкцією традиційної народної музики.

У програмі будуть представлені й зразки сучасної інтерпретації традиційного звучання, що осмислено розвивають народну музику. У міжнародному складі музикантів: Сусанна Карпенко, спів (Київ, Україна), Кирило Бородін, скрипка (Київ, Україна), Володимир Пономарьов, альт (Київ, Україна), Марія Хмельова, духові (Київ, Україна), Міклош Бот, гітара (Будапешт, Угорщина).

Концерт відбудеться в рамках презентації проекту «Поліфонія – колекція європейської пісенної спадщини, що зникає». Метою проекту є збереження та представлення світу українського народного багатоголосся. Це науково-дослідний та культурно-мистецький проект міжнародної співпраці України, Франції та Угорщини. Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду та Європейської програми «Креативна Європа».

В рамках проекту вже створено відкритий цифровий архів народної музики (www.polyphonyproject.com), відбуваються наукові презентації та мистецькі програми в різних країнах Європи. Куратором проекту від України є Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара».

 

Довідково

Доменіка Чекун – найвідоміша українська автентична виконавиця. Її манеру співу намагаються вивчити, відтворити, зрозуміти. Вона однаково добре звучить і сольно, і у ансамблі, щедро ділиться своїм талантом із слухачами, а з охочими – і майстерністю співати складні поліські пісні.

«Що за дивний світ, в якому не співають пісень?», – вражається Домініка Чекун. Й справді, важко уявити світ без пісень людині, яка прожила все життя співаючи. Баба Даня пам’ятає та зберігає не одну сотню старовинних пісень, перейнятих від своїх матусі та бабусі. У 2017 році Доменіка Никифорівна отримала Премію за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини України.

Гурт із с. Сварицевичі зберігає в своєму первісному звучанні одну з найбільш архаїчних традицій – пісенну традицію Полісся. Їй притаманні глибинні тембри і дрібні переливи у піснях, занурення голоса в голос та їх взаємопереплетіння, що створює непересічну самобутність звучання. Сьогодні вона звучить так, як 100 і, напевно, як 200 років тому. Традиція співати родинами дозволила зберегти і донести цю цінність до сьогодення, не втративши стилістику та репертуар.

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати