“Підпалена риба” (на дві порції) від знаного письменника Сергія Пантюка

04 січня 2012 о 21:34 | Відбулося

В рамках святкової програми Різдвяного ярмарку, який відбувся в Музеї Івана Гончара 23-25 грудня 2011 року, відомий письменник Сергій Пантюк ділився своїм фірменним рецептом приготування “підпаленої рибки”. За словами пана Сергія, ця страва готується у його рідному селі Сокілець на Хмельниччині “лише на Святий вечір, іноді на Голодну кутю, а також на поминки, якщо людина відійшла під час різдвяного посту”. З чого письменник робить висновок, що “вона належить до страв найдавніших, а тому й ритуалізованих”.

Рецепт

“Беремо 3-5 сухих рибин середнього розміру (трохи більші від долоні), бажано тараню або чехонь. Можна ляща та краснопірку. Відділяємо голови, вибираємо нутрощі, обдираємо луску (шкіру). Рибу заливаємо чистою холодною водою (2 л) і поміщаємо у прохолодне місце, щоб не збухтіла – так риба має мокнути поки не розм’якне.

Хто любить цю страву солонішою, кладе варити рибу в тій самій воді, інші настояну воду зціджують, а для подальшого приготування наливають свіжу. Риба вариться до стадії відділення від кісток. Потім виймається, з неї вибираються всі кістки, а м’ясо розкладається на тарілки середньої глибини – у нас кажуть «полУмиски».

В юшці, яка залишилася, відварюють кілька шматків вирізки (похребтини та боковини) зі свіжої риби (останнім часом деякі ґаздині кладуть морожену рибу і навіть «конзерви», але це не так смачно, як робила бабуся). Відварену рибу теж розкладають у ті ж полумиски, де вже лежить відварена тараня чи/та чехонь. Юшку проціджуємо через марлю і охолоджуємо.

Далі беремо борошно – з розрахунку 100-150 грамів на кожен полумисок і смажимо його на чистій сковороді (у нас – пательні) до брунатного кольору. Помішувати треба безперервно, обов’язково – дерев’яною ложкою.

Коли борошно набуде рівномірного брунатного забарвлення, його треба остудити і залити процідженою й охолодженою юшкою. Ретельно перемішавши, отримуємо густу підливу, яку треба довести до повного (густого) кипіння. Давши підливі перекипіти зо 5 хвилин, нею заливають рибу, яка лежить на полумисках. Страву ставлять на холод, але не на мороз.
Подають на стіл однією з 12-ти святовечірніх страв – холодною, зверху посипають підсмаженою на олії цибулькою. Смакота неймовірна!” 🙂

Світлини – Богдан Гдаль

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати