Народне малярство Ніни Данилейко

24 травня 2013 о 13:05 | Відбулося

17 травня в Музеї Івана Гончара відкрилася персональна виставка унікального народного малярства художниці Ніни Данилейко – ”В духовну вись”!

Колишня киянка Ніна Данилейко зараз живе у Полтаві й співає у церковному хорі. Туди переїхала, бо чоловіку — відомому етнографу і письменнику Володимиру Данилейку — треба було допомагати доглядати хворих батьків. Висока, широкоплеча, з відкритим обличчям жінка спершу набула популярності не завдяки творчим задаткам, а тим, що на початку 1970-х років стала прообразом київського монумента «Батьківщина–мати», хоча про цей факт мало хто знає.

Ніна Данилейко

Ніна Данилейко з чоловіком Володимиром

Ніна Данилейко з чоловіком Володимиром

– В молодості я багато чим активно цікавилась. От і у 20 років довелось позувати для «Батьківщини-матері». Але у майстерню скульпторів я потрапила випадково. Я тоді вчилась у школі бджолярів (пізніше Ніна Миколаївна отримала педагогічну освіту і все життя пропрацювала вихователем в дитячому садку — авт.) і підробляла сторожем в Ботанічному саду. Там мене і зупинили художники: «Це і є та красуня, яка нам потрібна!». Позувати було складно, особливо німіла рука, яку весь час потрібно було тримати піднятою угору. А ліпили по 3-4 години. Для позування я одягала старовинну сорочку, яку ми спеціально взяли на кіностудії, – згадує колишнє пані Ніна.

Виставка Ніни Данилейко

Виставка Ніни Данилейко

Виставка Ніни Данилейко

Виставка Ніни Данилейко

Виставка Ніни Данилейко

_MG_1833Виставка Ніни Данилейко

Виставка Ніни Данилейко

Виставка Ніни Данилейко

Наприкінці 1990-х Ніна Данилейко знялася в документальному фільмі Сергія Марченка ”Відгомін забутого неба”.

Але з дитинства Ніна Миколаївна захоплювалася хатнім настінним малюванням. Якось її мати пішла на базар, а вона взяла і розписала стіни та піч малюнками. До речі, і в Полтаві на подвір’ї у Данилейків стіни господарських будов яскравіють квітами і півниками. Також на дозвіллі пані Ніна пише картини за мотивами народного малярства та язичництва, виставка яких у травні тривала в Музеї Івана Гончара.

А ще ця жінка народила шестеро дітей, більшість з яких відомі своє активною діяльністю у сфері фольклору та традиційної культури.

1951, 29 липня — Ніна Яценко народилася в с. Гребінки Васильківського р-ну на Київщині
1972 — позувала для скульптури ”Батьківщина-мати”
1978, 14 травня — одружилася з Володимиром Данилейком, старшим на 21 рік
1979 — народилася донька Соломія, за рік — син Світослав
1982 — з’явився на світ син Кий, за рік — Северин
1985 — народився син Данило
1989 — з’явилася на світ донька Маруся

За  матеріалами volyn.com.ua, gazeta.ua, selo.pl.uaБогдан Пошивайло (фото), НЦНК “Музей Івана Гончара”

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати