2 квітня в Музеї Івана Гончара вже добре відома дослідниця Ірина Ігнатенко презентувала ще одну цінну книжкову новинку в галузі етнології – монографічне дослідження про народну медицину Полісся – “Народна медицина українців Середнього Полісся: традиції та сучасність” (на польових етнографічних матеріалах).
Дослідження значною мірою опирається на власноруч зібрані автором протягом 10 років експедиційні записи з більш як 100 сіл. Незважаючи на те, що книга стосується лише одного етнографічного субрегіону, вона, проте, є цінним джерелом знань, оскільки Полісся й досі зберігає свою архаїку. Вартість дослідження в очах поціновувача доброї наукової літератури зростає, коли стає відомим, що І.Ігнатенко збирала польові матеріали в забруднених унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС землях.
У книзі можна дізнатися як про носіїв народних медичних знань – знахарів та чаклунів; так і про самі хвороби (їх класифікація, етіологія, термінологія) та способи їх лікування на Середньому Поліссі. Причому дослідниця бере не лише традиційний зріз цього явища, а й широко залучає свідчення про сучасні трансформаційні процеси, які відбуваються в цій галузі.
Надзвичайно цікавим є розділ, де подаються сучасні українські народні замовляння в тому неторканому вигляді, в якому вони застосовуються знахарями та чаклунами.
Ірина Ігнатенко – кандидат історичних наук, доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Богдан Пошивайло (фото), НЦНК “Музей Івана Гончара”