Фестиваль “Різдвяний передзвін”: свято закарпатських традицій на Донеччині

Понад півстоліття тому радянська влада депортувала із Закарпаття до Донбасу сотні родин лемків. Місцем постійного проживання стала Званівка. Відтоді тут поєдналися традиції різних регіонів України.

Співоча хода, автентичні колядки, вироби майстрів народного мистецтва та національні страви. Так у селі Званівка Бахмутського району Донеччини відзначили фестиваль “Різдвяний передзвін”.


Олександр Білицький народився та виріс на сході, а його старші родичі – переселенці з Західної України. Тож у його родині й досі шанують давні традиції пращурів. Розповідає: “Вертеп у нас – кожен рік. Взяли ми вертеп 47-го року, який мені дід привіз. Тут три царі, Ірод, два воїни, старець, жид, жидівка, три пастухи, янгол”.

Колядки, яскраві різдвяні декорації, автентичне вбрання та дідухи створювали атмосферу свята. Додавали настрою святкові страви, які приготували господині з усіх куточків Донеччини. За традицією, їх 12.

“На столі ікона, свічка, кутя, узвар, млинці, солонощі, голубці, запашна паляниця, вареники, вінегрет, оселедець, капусняк. Під скатертиною лежить часник і грошенята, щоб хороші люди ходили в хату”, – каже учасниця фестивалю Любов Соловйова.

Фестиваль у Званівці проводять уперше. Проте сюди приїхали 37 творчих колективів з усієї Донеччини, а це – понад 400 учасників, та близько 600 гостей.

“Я гадаю, що фестивалі нам дуже потрібні, вони об’єднують народ, підіймають наш дух, і це – яскраве шоу”, – впевнена учасниця фестивалю Галина. Організатори планують зробити фестиваль щорічним.

5 канал

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати