Виставка сучасної ікони з приватної збірки

11 - 27 березня 2011 |

З 11 по 27 березня 2011 року в Музеї Івана Гончара триватиме виставка сучасної ікони з приватної збірки родини Павелків (м.Миколаїв) «εύαγγέλιον* – шлях до Бога» (*Євангеліє).

Виставка, яка відкривається в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» висвітлює творчий доробок майстрів сімейної іконописної майстерні «Небо на землі», яку очолює священик Сергій Павелко (м. Миколаїв).

Майстерня «Небо на землі» заснована у 2004 р. в місті Миколаїв, в якому практично не збереглися церковні та іконописні традиції, тому створювати їх довелося заново. З часом вона стала своєрідною іконописною школою, в якій миколаївські майстри працюють за стародавніми технологіями, використовують різноманітні живописні техніки та духовний зміст ікони.

Виставку буде розгорнуто на передодні святкування Торжества православ’я. Це свято встановлене Сьомим Вселенським Собором після перемоги над іконоборчою єрессю. Саме тоді вшанування ікон було затверджено остаточно. Іконописці по праву вважають цей день своїм професійним святом, тому родина майстрів з Миколаєва присвятила виставку до цього великого дня.

На виставці будуть представлені сучасні ікони із творчого доробку миколаївських майстрів. Відвідувачі побачать близько 30 робіт. До експозиції увійшли ікони, виконані в різних техніках, зокрема, авторські інтерпретації прийомів українських та зарубіжних іконописних шкіл, сучасна творча ікона.

Назва виставки написана двома мовамигрецькою та українською, що виявляє зв’язок двох християнських культур давньої Візантії та сучасної України. На слов’янські землі християнство прийшло з Греції , витоком українського сакрального мистецтва є мистецтво Візантії. Виставка присвячена Євангельській іконі – іконі, що зображує сюжети Євангелія : притчі; події, що нині святкує церква (двонадесяті свята); сюжети з життя Христа.

Експозиція умовно поділяється на дві частини: те, що ми бачили – земне життя Ісуса Христа і те, що ми чули – притчі, якими Христос навчає нас.

Ідейним центром експозиції є ікона Благовіщеня – Архангел Гавриїл сповіщає Діву Марію про “воплочення” Спасителя. З Благовіщеня починаються події Євангелія – Благої Звістки – завдяки яким, через Паску Христос дарував спасіння людству.

Особливе місце на виставці посідають ікони, що зображують притчі, які оповідав Христос. На іконі «Притча про милосердного самарянина» всі події відбуваються одночасно, в одному просторі, поза виміром земного часу. Зображення притчі про багача та Лазаря нагадує стрічку кінематографу. Слова «Рече Господь», неначе титри, розпочинають оповідання. Далі кадри описують зміст притчі. Завершальним титром є «Амінь», що стверджує істину промовлених слів Христа. Третя ікона – поетичне порівняння Христа з добрим пастирем, що несе на раменах кожного з нас – вівцю, що заблукала.

Завдання майстрів-іконописців полягає в тому, аби пробудити в сучасній людині інтерес до читання Євангелія. Всі знають про його існування, але не всі мають час або бажання взяти цю книгу до рук.

Євангельська ікона спонукає нас до читання Євангелія, спонукає думати, замислюватися та іншими очима подивитися на світ і на себе. Ікона з євангельськими сюжетами говорить нам про життя за Євангелієм, про Вічне Світло Христа.

Відкрити виставку миколаївські митці планують в дещо нетрадиційному форматі. Саме відкриття не буде обмежене одним днем. Впродовж перших днів виставки відомі люди різних професій ділитимуться з відвідувачами думками, на які їх спонукало споглядання євангельської ікони. Таким чином іконописці хочуть залучити відвідувачів до спілкування між собою. А також спробувати побороти стереотипи, котрі склалися щодо відкриття виставок взагалі. На думку керівника майстерні така форма відкриття є самостійною мистецькою подією, тому кожна людина матиме змогу отримати якнайбільше позитивних вражень від відвідування виставки.

План презентацій виставки

11 березня 17.00

  • Петро Гончар – художник, скульптор, директор Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара».
  • Михайло Селівачов – доктор мистецтвознавства, професор кафедри декоративного мистецтва Мистецького інституту художнього моделювання і реклами.

12 березня 16.00

  • Юрій Мельничук – майстер народного мистецтва з вишивки, заступник з науково-фондової роботи при НЦНК “Музей Івана Гончара”.
  • Дзвінка Матіяш – молода українська письменниця, перекладачка.

13 березня 17.00

  • Єлизавета Гаймзьот – дружина Надзвичайного й Повноважного Посла Німеччини в Україні Ганса-Юргена Гаймзьота.
  • Олексій Ананов – керівник відділу культурно-просвітницьких програм, ведучий передач «Час культури» та «Конвеєр культури» на Радіо ЕРА FM.

Виставка діятиме з 11 березня до 27 березня 2011 року
щодня, крім понеділка та останнього вівторка місяця,
з 10.00 до 17.30

Вхід на відкриття виставки вільний!

ВХІД У МУЗЕЙ
для дорослих – 15 грн., для дітей та пенсіонерів – 3 грн.

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати