Виставка “Борисівська ікона”: українська ікона слободи Борисівка кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

21 грудня 2018 |

21 грудня о 18:00 у Музеї Івана Гончара відкривається перша в Україні виставка «борисівських» ікон.

Автором ідеї та куратором виставки є ієродиякон Януарій (внук фундатора музею – Івана Гончара). Саме він придбав і передав до Музею Івана Гончара 250 ікон. Музейні працівники очистили ікони від бруду і пилу, і відтепер ми маємо змогу побачити на виставці їхню неповторну красу.

У пошуках зразків «борисівських» ікон ієродиякон Януарій за чотири роки обстежив 100 сіл. Він мандрував містами і селами Чернігівщини, Київщини, Одещини, Черкащини.

Слобода Борисівка (нині територія РФ, Бєлгородська область), в минулому український іконописний центр, що був розташований на історичних землях Слобожанщини.

Борисівський іконописний промисел був унікальним явищем не лише щодо випуску масової продукції (307 тис. ікон на рік), а й в оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічному потрактуванні. Борисівська ікона пізнавана і неповторна.

У наші дні російські дослідники презентують борисівську іконописну традицію як явище російської культури, проте це не відповідає дійсності, адже етнічний склад слободи і первісна територіальна приналежність (Охтирський полк, потім Харківське намісництво) дозволяє впевнено віднести борисівську ікону до художнього явища української культури.

Намолені ікони створюють особливу ауру тепла і любові, адже скільки молитов сердечних було звернено через них до Бога. Були часи, коли ікони виносили з хат і дарували їх у церкви. А пізніше, коли храми були зруйновані, люди зберігали їх по горищах.

Хто відвідає виставку, сповниться особливим станом причетності до неповторної краси «борисівських» ікон. А завдячуючи ієродиякон Януарію та музею цей неоціненний духовно-мистецький доробок буде збережений для майбутніх поколінь.

На презентації виставки прозвучать псалми та колядки у виконанні фольклорних гуртів.

Вхід на відкриття виставки вільний.

 

Виставку можна побачити з 21 грудня 2018 до 25 лютого 2019 року.

Вт. – Пт. з 10:00 до 18:00 у Музеї Івана Гончара (вул. Лаврська, 19)

 

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати