Презентація збірника “Українське повсякдення ранньомодерної доби. Волинь XVI ст.”

24 квітня 2015 о 18:30 |

24 квітня 2015 року o 18:30 запрошуємо в Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара” на презентацію  збірника “Українське повсякдення ранньомодерної доби. Волинь XVI ст.”.

Видання містить 320 документів з історії життя волинської спільноти XVI ст. Основою матеріалу для збірника стали актові книги ґродських і земських судів XVI ст., що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України в м.Києві. Документи розкривають змістовно як матеріальний світ повсякденного людського побуту, так і найрізноманітніші сторони людського життя в усіх його проявах. Тут показано стосунки всередині станів, у тому числі родинні та сусідські, а також взаємини різних станів тогочасного українського соціуму: рядової шляхти, міщанства, селянства, духовенства та етнічних груп, що проживали на території Волині.

Збірник дозволяє під новим кутом зору поглянути на тогочасні процеси і явища буденного людського життя, які раніше залишалися поза увагою дослідників. Зокрема детальніше простежується життя соціуму у період ранньомодерної доби, що дозволяє з’ясувати устрої всередині різних спільнот, виявляючи їхні особливі риси та поділ на групи. Особливо це стосується нижчих станів суспільства, у першу чергу селянства, яке впродовж тривалого часу розглядалось у вітчизняній історіографії як одноманітна безлика і мовчазна маса.

Матеріальну площину повсякденного життя зуміли дослідити за допомогою інвентарів, іноді доволі детальних, дворів шляхетських маєтків з описом їх внутрішнього планування, будівельних матеріалів дворових споруд, виглядом господарських і житлових приміщень, інколи навіть інтер’єрів та меблювання кімнат різного призначення, господарського начиння тощо. Скарги про шляхетські наїзди на маєтки містять перелік пограбувань шляхетського, міщанського та селянського майна. Серед найцінніших речей і предметів тогочасного побуту, які зазвичай називають самі власники, виділяються коштовності, одяг, зброя, домашнє начиння та харчові припаси. Одним із найважливіших елементів повсякденної загальної культури будь-якого соціуму, що одночасно засвідчує престиж і соціальний статус власника, є, безперечно, одяг, детальні переліки якого трапляються доволі часто. Зокрема, зазначаються різні його види, як от: делія, жупан, опанча, ярмяк, кунтуш – назви використаних тканин, у тому числі імпортованих, їх колір, оздоблення, ринкова ціна тощо.

Низка документів збірника показує повсякденний устрій міського життя в його різноманітних проявах, стосунки між різними верствами, а також відносини українського населення з іншими етнічними групами. Документальний матеріал надає можливість для вивчення такого нового напрямку вітчизняної історіографії як конфліктологія. При цьому соціально-культурна серцевина українського соціуму цієї доби розкривається зсередини, очима і вчинками її реальних осіб. А це дає нам змогу наблизитись до їхнього сприйняття повсякденної реальності.

Учасники презентації:

  • Ірина Ворончук,  кандидат історичних наук, доцент, завідувач відділу історичних пам’яток українознавства Національного науково-дослідного інституту українознавства
  • Сергій Шаменков, автор ряду науково-історичних реконструкцій військового і цивільного одягу XVI – XVIII ст.
  • Володимир Дзьобак, кандидат історичних наук, керівник “Центру дослідження і відродження Волині”.
  • Владислав Безпалько, науковий співробітник відділу історичних пам’яток українознавства НДІ українознавства про спробу реконструкції одягу XVI ст. на базі документів збірника. Під час презентації буде представлено один реконструйований шляхетський костюм XVI ст.
  •  

    Микола Високін, науковий співробітник відділу історичних пам’яток українознавства НДІ українознавства з темою “Офіційна медицина XVI ст.”

Вхід вільний

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати