Виставка малярських робіт Марії Нелеп

6 березня 2018 року о 18:00 |

6 березня 2018 року о 18:00 запрошуємо до Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» на відкриття виставки малярських робіт народної художниці Марії Яківни Нелеп (1929–2005).

Феномен творчості української майстрині Марії Нелеп суголосний таким відомим світовим іменам майстрів наївного малярства, як Катерина Білокур, Ганна Шабатура, Никифор Дровняк, Іван Генералич, Ніко Піросманішвілі та інші.

Марія Нелеп (у дівоцтві – Косогон) народилася в с.Обухові на Київщині, у багатодітній родині. Вона зазнала важких років голодоморів 1933 та 1947 років,  сирітства, тяжкої праці в колгоспі. У 1950-х роках Марія полишила обухівський край і вирушила до Києва. Там працювала у наймах, згодом влаштувалася на будівництво, якому віддала 36 років життя.

Любов до малювання Марія Яківна виявила ще змалку. «Малювать так хотілося, – згадувала вона, – а олівців та паперу не було за що купити!» Тож виводила образи прутиком по мокрому піску, вуглинкою на дощечці. Часто вона спостерігала за матір’ю, як та садила навколо хати квіти, а коли вони розквітали, мати замальовувала їх і майстерно вишивала на рушниках. Маленька Марійка роздивлялася і народні картини, що висіли у хаті; мріяла навчитися писати, щоб надіслати тітці до Києва листа з проханням купити їй паперу та олівців. Та доля готувала їй власні випробування, а дитячі мрії відкладалися надовго, аж до 1970-х років.

Незнана широкому загалу Марія Нелеп, доглядаючи за хворим сином, тихо і натхненно працювала у своїй міській квартирі, плідно створюючи шедеври наївного малярства. З-під її саморобного пензля на фанерних дощечках, склі, картоні чи не щоденно з’являлися багатоплощинні композиції. Квіти, сільські хати, охайні дворища, церкви, люди, краєвиди обухівського краю з характерними пагорбами, долинами, байраками, річками, – такі сюжети її картин, сповнені особливою щирістю, наївністю, емоційною виразністю. У своїх творах вона прагнула якомога більше розповісти про значимі епізоди власного життя і життя односельців, доповнюючи зображення розлогими написами-розповідями, створюючи таким чином своєрідний літопис рідного села.

В останні роки життя мисткинею опікувався Музей Івана Гончара. Результатом такої співпраці стало збереження її творчої спадщини і створення унікальної фондової збірки у понад 400 картин.

Тож унікальний спадок невідомої широкому загалу майстрині вперше розгортається в музейній галереї, де буде представлено 66 її творів. Виставка відбувається у рамках щорічного проекту “Наївний квітень”.

Виставка супроводжується освітньою програмою – тематичними лекціями-екскурсіями з інтерактивними заняттями для поглибленого вивчення особливостей наївного малярства та проникнення у таїну творчого феномену Марії Нелеп.

Ласкаво запрошуємо на відкриття виставки!

Вхід на відкриття виставки – вільний.

Виставка триватиме до 30 квітня 2018 року.

Довідково:

Ідея фестивалю наївного/непрофесійного мистецтва «Наївний квітень» народилася на закритті виставки «Чистого мистецтва» в Мистецькому Арсеналі в квітні 2017 року. Це була перша велика виставка за ініціативи Петра Гончара і Лідії Лихач, що представила сотні анонімних і відомих мистців, роботи яких рідко виставлялися в музейних залах в останні декади. Їхнє мистецтво, що знаходиться в площині між професійним (академічним) і традиційним (народним), називають наївним, аутсайдерським, примітивом, аматорським, брютом, марґінальним, інситним, іншим. Це мистецтво самоуків, мистців, які не могли не малювати. І тому воно надзвичайно цікаве і «чисте» як суть.

До ідеї фестивалю «Наївного квітня» вже доєдналися Музей Івана Гончара, РОДОВІД-Галерея, Я Галерея Павла Гудімова, фото митець Олександр Ляпін, який мав подібні ідеї.

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати