Лекція: «Символи в народному мистецтві: декоративний стиль чи знакова система?»

4 жовтня 2012 |

4 жовтня 2012 року з 17:00 до 19:00 в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» відбудуться відкриття дискусійного клубу та перше засідання на тему «Символи в народному мистецтві: декоративний стиль чи знакова система?».

Народному мистецтву українців притаманні символізм і метафорика. Закодовані у народних старожитностях символи відображають уявлення наших пращурів про космос, природу, людину. Ці «народні» знання, що скеровували розвиток спільноти впродовж століть, нині є не лише важливою складової нашої культурної спадщини, а й основою нової «екологічної» свідомості, актуальною системою гармонійних стосунків з навколишнім середовищем.

Академік Вернадський, торкаючись проблем наукового світогляду, зазначав, що в творах народного мистецтва, де пов’язується художнє з історико-соціальним, проявляється життя даної епохи і даного народу, і що завдяки цьому можна вивчати і розуміти душу народу. Він визнавав глибокий символізм художньої творчості, яка «виявляє нам Космос, що проходить крізь свідомість живої істоти…».

Віддавна гончарські, ткані та вишивані, мальовані, дерево різьблені, плетені та каменотесні предмети життєвого середовища українців оздоблювалися різноманітними орнаментами, що мають світоглядну або обрядову семантику і композиційно складаються з найтиповіших елементів-архетипів на кшталт крапок, зиґзаґів, кривульок, завитків, прямих і спіральних, ліній, кола, хрестів тощо.

Важливим для нас сьогодні є не лише естетичне споглядання закодованих «письмен», а їх ретельне прочитання їхніх мотивів і сюжетів, усвідомлення принципів давнього мислення, коректне введення символів і знаків наших попередників у сучасне життя. Утім, більшість інтерпретацій є поверховими, аматорськими, міфологізованими, недоказовими. Яким чином вирішити ці виклики, науково ствердити приховані за декоративними елементами орнаментики знакові системи минувшини, ввести найпоетичніші різновиди поширених символів у сучасну молодіжну моду?

Саме для актуалізації нашої культурної спадщини, обміну знаннями та досвідом на різних рівнях, публічного обговорення здебільшого ігнорованих, профанізованих або закритих академічних тем Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» і заснував свій Дискусійний Клуб.

До широкого обговорення пропонується виступ автора монографій “Хрест і з півмісяцем – вічнії символи” та “Боги, потопи і люди” Валентина Мойсеєнка (м. Бородянка) на тему «Жіночі та чоловічі  символи на традиційних українських вишиванках. Їхнє значення і генеза».

У дискусії візьмуть участь запрошені експерти, науковці, митці, народні майстри, студенти. Приходьте і Ви – висловіть свою думку, обгрунтуйте власне бачення!

Сподіваємося на цікаву, динамічну і «живу» дискусію, неординарні погляди і точки зору.

У програмі заходу – закриття виставки «Українська вишиванка: традиція-стиль-свобода!» (з колекцій НЦНК «Музей Івана Гончара»).

Тел.: (044) 360-90-77, 362-44-62, honchar_museum@ukr.net

ВХІД ВІЛЬНИЙ

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати