Лекція: Писанки в Північній Америці

26 липня 2016 |

У вівторок 26 липня о 17:00 в НЦНК «Музей Івана Гончара» Орися Пащак Трач розповість про розвиток писанкарства в Північній Америці – народні-традиційні візерунки, так-звані діаспорні, авторські та сучасні. Чимало англомовних книжок видано про писанки і також кілька фільмів, зокрема «Писанка» Славка Новицького, що отримала різноманітні міжнародні нагороди. Українські музеї зберігають великі колекції писанок та виставляють їх під час великоднього сезону. Курси писанкарства по музеях, школах та організаціях щорічно притягають тисячі студентів.

В Північній Америці (і в деяких країнах Південної Америки) писанка стала символом українців і українства. Світ знає, що це український символ, з великою силою. Ознакою цього на початку 2016-го року була нова 20-ти доларова срібна монета, виготовлена в кольорі у вигляді писанки, видана Royal Canadian Mint. Увесь тираж в 4 тис. був розпроданий за один день. Монета була викарбована з нагоди 125-ліття поселення українців в Канаді.

Перші поселенці з Галичини привезли зі собою на Американський континент Святе Письмо, Кобзар, грудку рідної землі в хустинці – і всі свої звичаї та обряди. І вже понад 125 років на новій землі не забувають їх. Вже і шосте покоління виростає далеко від рідної землі – «старого краю» – але далі колядують, танцюють, вінчаються по-нашому, декламують Шевченка і, звісно ж, пишуть писанки.

Визначні особи, що долучилися до популяризації та розвитку писанок в Північній Америці не такі відомі в Україні, але без їхнього вкладу, писанка би не збереглася в світі – серед них: Марія Процай, Ярослава Сурмач, Люба Перчишин, Оксана Лятуринська, Франка Косар, Тетяна Кошиць, Оксана Соловей, Ніна Булавицька, Софійка Зєлик, Люба Петруша, брати Ярослав і Зенон Елиїв, Олександер Ґрановський, і Мирослав Куць. Про них і не тільки розкаже Орися Пащак Трач у своїй лекції.

Вхід вільний.
____
Орися Пащак Трач – журналіст, автор, перекладач та лектор на теми з української культури та етнографії з м.Вінніпег, Канада. Її книжка First Star I See Tonight: Ukrainian Christmas Traditions (Winnipeg: Mazepa Publications, 2015) – перша значуща популярна англомовна праця на тему української різдвяної традиції.

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати