Богородиця в народній іконі та стародруках

14 жовтня - 21 листопада 2010 |

14 жовтня 2010 року в День Святої Покрови о 17:00 запрошуємо вас на відкриття виставки «Образ Божої матері в народній іконі та стародруках».

Цей захід є спільним проектом двох установ – Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та Музею книги і друкарства України. Концептуальною ідеєю виставки є простеження багатогранної іконографії образу Богородиці на прикладі народних ікон та книжкової гравюри зі стародруків.

Музей Івана Гончара представляє на виставці Богородичні ікони XVIII – поч. XХ століть, написані народними митцями в різних регіонах України, зокрема Галичині, Гуцульщині, Східному та Південному Поділлі, Київщині, Полтавщині та Слобожанщині.

Музей книги і друкарства України презентує стародруки XVII – XVIII століть, видані в друкарнях Києво-Печерської Лаври, Львівського, Успенського братства, Почаївського, Унівського та Чернівського монастирів.

На відміну від  строгих, часом «неприступних і відстороненних» образів візантійських , балканських і до певної міри, російських ікон, українська ікона, і,  зокрема народна, була дуже близька людському сприйняттю. Народні малярі трансформували канонічні образи в народні, вносячи в них риси своїх  родичів та односельців. Відтак Богородиця нагадувала їм своєю зовнішністю рідних матерів, про що засвідчує народна пісня: «Намалюю матір на божничку в хаті, на божничок гляну – матір спом’яну…».

«Одна із функцій іконопису – це його духовність, що впливає не лише на емоції людини, а постійно її духовно виховує, облагороджує», – писав  у середині минулого століття Іван Гончар, який одним із перших збагнув мистецьку і духовну цінність народних ікон і зібрав їх понад 700 одиниць.

Відтак, експозиція «Образ Божої Матері в народній іконі та стародруках» презентує ікони та книжкову гравюру в подвійному зоровому і змістовому ряді. Перший ряд виявляє іконографічність сюжетів земного життя Богородиці –від  Її народження, введення в Храм і до страждань біля Розіп’ятого Сина-Христа та  Успіння. Другий ряд – висвітлює різновиди чудотворних ікон Божої Матері: «Охтирська», «Смоленська», «Печерська», «Почаївська», «Козельщанська», «Неопалима Купина», «Покрова» й інші.

В програмі вечора пісні до Богородиці у виконанні  кобзаря, заслуженого артиста України  Тараса Компаниченка з гуртом «Хорея Козацька».

Вхід на відкриття виставки вільний!

Виставка діятиме з 14 жовтня по 21 листопада 2010 року щодня,
крім понеділка та останнього вівторка місяця, з 10:00 до 17:30.

Вхід у музей
для дорослих – 15 грн.,  для дітей та пенсіонерів – 3 грн.

Світлини – Богдан Пошивайло

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати