Свято Покрови Пресвятої Богородиці

14 жовтня

Свято Покрови Пресвятої Богородиці – 14 жовтня – за народним календарем відділяло теплу пору року від холодної. До цього дня завершувалися роботи в полі; озимина вже мала бути посіяна, а все господарство повністю приготоване до зими. На значних територіях України від Покрови завершувалися молодіжні гуляння на “вулиці” й починалися весілля; тому з цим днем було пов’язано багато приказок, ворожінь і прикмет про дівоче заміжжя.

На Покрову також завершували свою діяльність кобзарсько-лірницькі цехи – аж до наступної Трійці: подорожувати незрячим співцям восени і взимку було значно важче.

Але головну роль цього свята в Україні визначили важливі історичні обставини, що тривали протягом століть: Покрова здавна є днем українського війська.

Покрову вважали своєю заступницею запорозькі козаки, віддаючи їй чільне місце поміж улюбленими святими. На Запорожжі головною завжди була церква Святої Покрови. Саме у це свято козацька рада за звичаєм обирала кошового отамана. За переказом, після зруйнування Січі образ Покрови Богородиці з січової церкви супроводив козаків, які пішли за Дунай.

У добу Гетьманщини та розквіту козацького бароко виникає навіть новий тип ікони – Козацька Покрова. На ній під покровом-омофором Богородиці іконописці розміщують українських ієрархів, гетьманів, старшину та значних козаків. До нашого часу збереглося більше десяти історичних зображень Козацької Покрови. Усі вони були датовані 17-18 ст., хоч деякі дійшли до нас у копіях та репродукціях, зроблених у 19-му та 20-му.

Свято Покрови 1942 року відоме сьогодні як день створення Української Повстанської Армії. Воїни УПА гідно успадкували військову звитягу запорожців, воюючи на своїй рідній землі проти всіх загарбників України.

14 жовтня 2014 року Президент України Петро Порошенко з метою вшанування традицій та на підтримку ініціативи громадськості встановив свято День захисника України, яке має відзначатися щорічно на свято Покрови. Таким чином було відновлено історичну справедливість і на державному рівні підтримано давню традицію: нині свято Покрови є професійним святом українських військових.

Покрова сьогодні

У це свято, як і в будень, всім і кожному буде доречно подбати про сприяння нашим військовим – адже сьогодні нащадки запорожців знову захищають Україну від давнього ворога, підступного й лютого. Важливо, щоб і в найтяжчих умовах наші хлопці мали нагоду відчути: сьогодні – їхнє свято, і плечем до плеча з ними вся Україна.

Більше про свято на etnoua.info

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати