Прийшов осінній Лука – з’явились хліб і мука

31 жовтня

Окрім осіннього Луки, який припадає на 31 жовтня, є й весняний (5 травня). Їхню відмінність досить чітко розмежовує відоме прислів’я: “До весняного Луки ані хліба, ані муки, а прийшов осінній Лука – з’явились хліб і мука”. Таким чином, святце, що припадає на останній день другого осіннього місяця, мовби підбиває підсумок хліборобської праці. Збіжжя звезене в клуні чи заскиртовано в стіжках, зроблено осінній засів. Відтак можна братися й за обробіток, себто обмолот зернових.

Віддавна вважалося, що вінець хліборобського року настає не тоді, коли хліб скошено й пов’язано в копи, а лишень з часу його перевезення  до обійсць та обмолоту. Про це слушно нагадує приказка: “Не той хліб, що у полі, а той, що в стодолі”; але є ще один, не менш слушний вислів: “Не хліб, що в оборі, а хліб, що в коморі”. Справді, господар міг бути задоволений своєю працею за умови, коли засіки сповна наповнено збіжжям.

Отож, впоравшись із нагальними справами – косовицею і перевезенням снопів до обійсць, – майже в усіх господарствах парубки і чоловіки бралися за обмолот збіжжя, який намагалися закінчити до кінця жовтня.

За матеріалами В.Скуратівський “Святвечір”, Київ, 1994

Світлина jak-zrobutu.pp.ua

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати