14 жовтня в Музеї Івана Гончара відкрилася виставка сучасних ікон сімейної іконописної майстерні «Небо на землі» (м. Миколаїв), яку очолює священик Сергій Павелко. Виставка має назву «Покров» і присвячена Покрову Пресвятої Богородиці.
На виставці представлені біля 40 сучасних ікон із зображенням Цариці Небесної. Всі ікони є творчим доробком майстрів з Миколаєва. В експозиції роботи виконані в різних техніках, зокрема, авторські інтерпретації прийомів різних іконописних шкіл, сучасна творча ікона.
Весільною порою здавна вважається на Україні осінь і найбільше весіль традиційно приурочується до Свята Покрови (14 жовтня за новим стилем). Образ Богородиці Покрови, яка тримає в руках полотно, рушник, дуже шанований в українських весільних традиціях. Дівчата, яким прийшла пора виходити заміж, ревно молились до Матінки Покрови: «Покровонько, Покровонько, покрий мою головоньку». Тому особливе місце на виставці посідають вінчальні ікони – Спаситель та Богородиця Казанська, вона є покровителькою подружнього життя .
Також, запорізькі козаки вважали своєю покровителькою Пресвяту Богородицю, а свято Покрови своїм святом. На Україні дуже багато храмів, ще з козацької доби, присвячували Покрову Пресвятої Богородиці. В експозицію увійдуть ікони Покрови, різні за іконографією, але поєднані поетикою української іконописної традиції.
Перлиною експозиції миколаївські митці вважають одну з останніх робіт – ікону Богородиці Віфлеємської. На цій дивовижній іконі Пресвята Діва зображена усміхненою, що є рідкістю для більшості богородичних образів. Ласкава усмішка Цариці Небесної свідчить про радість материнства. Радість за свого Сина – Господа нашого Ісуса Христа , Спасителя роду людського, та радість за нас, що через Христа всі ми стали і Її дітьми.
Отець Сергій говорить: «Секрет того постійного й ревного шанування Богоматері як Покровительки, полягає в тому, що тут ідеться не про земне і людське, але небесне могутнє заступництво. А такого заступництва й опіки хоче кожна людина, родина й народ. Тож вшановуючи Її, наша родина присвятила виставку Пресвятій Богородиці».
Під час відкриття виставки створити атмосферу допомагали друзі майстерні – фольклорний колектив Центру фольклору та етнографії інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, під керівництвом Ірини Барамби, учасниці етно-гурту «Гуляй город».
Богдан Пошивайло (фото), НЦНК “Музей Івана Гончара”