Виставка рушників та речей побуту XIX – XX століть

19 жовтня 2012 о 19:41 | Відбулося

Виставка, що відкрилася в Музеї Івана Гончара 14 жовтня, демонструє рушники, які використовувалися в різноманітних обрядах та ритуалах, супроводжуючи все життя українців від народження і до смерті. Фундатор музею Іван Макарович Гончар зібрав чималу їх колекцію – до 1000 одиниць. Це, без сумніву, свідчить про те, яку видатну роль відіграє рушник в житті кожного з нас.

Назва рушник виводиться дослідниками від слова «рука», а також від слова «рушати». Як уособлення шляху, дороги, рушник є тим «рушієм» прогресу, певного відтинку на шляху еволюції нашої душі у фізичному світі.

За характером застосування рушники умовно можна поділити на побутові, календарно-обрядові, або святкові (річне обрядове коло), родинно-звичаєві і хатні, громадсько-звичаєві.

Весільною порою здавна вважається на Україні осінь, і найбільше весіль традиційно приурочується до Свята Покрови (14 жовтня за новим стилем). Образ Богородиці Покрови, яка тримає в руках полотно, рушник, багатьма паралелями пов’язаний з ритуалом покривання молодої у весільному обряді, переходу дівчини у стан заміжніх жінок.

Виставка рушників та автентичних речей побуту українців триватиме до 16 грудня.

Світлини Катерини Качур

Share Button

4 відгуків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати