Відкриття виставки Марії Нелеп

06 березня 2018 о 18:00 | Відбулося

Унікальні роботи народної художниці Марії Нелеп представили вперше в Музеї Івана Гончара.

Феномен творчості Марії Нелеп – невідомої досі широкому загалу мисткині наїву – суголосний таким світовим іменам майстрів наївного малярства як Катерина Білокур, Ганна Шабатура, Никифор Дровняк, Іван Генералич, Ніко Піросманішвілі.

Картини народної художниці були представлені на її персональній виставці і в такому об’ємі вперше. Куратори проекту – Пошивайло Тетяна Миколаївна та Гончар Петро Іванович. В останні роки життя мисткинею опікувався Музей Івана Гончара. Результатом такої співпраці стало збереження її творчої спадщини і створення унікальної фондової збірки у понад 400 картин.

Наїв стає прикладом простоти і любові до життя. У професійних реаліях художників справжність розчиняється у технічності малюнку, а в роботах Марії Нелеп ця справжність пронизує кожну картину. Внутрішня гармонія художниці виображується в її картинах, і часто у «невмілих по-дитячому» роботах проглядається більше художньої і неформальної істини, ніж у академічних творах маститих художників.

Першими побачити роботи Марії Нелеп завітали українські митці: Перевальський Василь, Селівачов Михайло, Олександр Мельник, Володимир Козар.

«Тут є все: життя, правда, мистецтво, форма, колір… Народне мистецтво – це мистецтво архетипне, це мислення символами», – говорить про наїв Петро Гончар, один із кураторів виставки, директор Музею Івана Гончара. Розповідаючи про Марію Нелеп, він зауважує: «Людина в неї – не конкретно та, як вона їх підписує, а це – космос, де закладена вся суть людини. Ці хати, ця природа, ці стосунки – це вища математика мистецтва».

Культурний простір, в якому жила Марія Нелеп і ностальгія за яким спонукала її до творчості, відтворили на відкритті через живе виконання романсів 50-х років. Для гостей співали Сусанна Карпенко, Наталія Хоменко та Ігор Перевертнюк.

Виставкою творів Марії Нелеп Музей Івана Гончара розпочинає проект «Наївний квітень» – фестиваль наївного/непрофесійного мистецтва. Ідея фестивалю народилася в квітні 2017 року на закритті виставки «Чистого мистецтва» в Мистецькому Арсеналі. Це була перша велика виставка за ініціативи Петра Гончара і Лідії Лихач, що представила сотні анонімних і відомих мистців, роботи яких рідко виставлялися в музейних залах в останні декади. Їхнє мистецтво, що знаходиться в площині між професійним (академічним) і традиційним (народним), називають наївним, аутсайдерським, примітивом, аматорським, брютом, марґінальним, інситним, іншим. Це мистецтво самоуків, мистців, які не могли не малювати.

Виставка Марії Нелеп триватиме до 30 квітня і супроводжуватиметься освітньою програмою – тематичними лекціями-екскурсіями з інтерактивними заняттями для поглибленого вивчення особливостей наївного малярства та проникнення у таїну творчого феномену Марії Нелеп.

НЦНК “Музей Івана Гончара”

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати