Традицію косівської кераміки номіновано до списку нематеріальної культурної спадщини

Навчальний семінар «Міжнародне співробітництво та Конвенція про охорону нематеріальної культурної спадщини», основним питанням якого стала ініціатива внесення традиції косівської мальованої кераміки до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО, відбувся в Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського.

Семінар провела незалежний експерт з питань охорони нематеріальної культурної спадщини, науковий співробітник Українського центру культурних досліджень при Міністерстві культури України Світлана Пахлова з ініціативи генерального директора музею, заслуженого працівника культури Ярослави Ткачук та заступника директора з наукової роботи Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Марії Гринюк.

У роботі семінару, метою якого було заохочення до діалогу зацікавлених сторін, підвищення обізнаності щодо питань нематеріальної культурної спадщини, взяли участь начальник управління відділу культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак, представники міського та районних відділів культури, мистецтвознавці, народні майстри та наукові співробітники музею.

Уперше понад два роки тому від України до ЮНЕСКО було підготовлено й подано на номінацію в Репрезентативний список кілька елементів національної культурної спадщини. До слова, до нематеріальної культурної спадщини належать усні традиції та форми їх вираження, виконавське мистецтво, фольклор, звичаї, обряди, святкування, знання та практики, що стосуються природи та Всесвіту, традиційні ремесла. Важливою передумовою внесення до списку є їхня безперервність та активний розвиток у сучасному світі.

Усім цим критеріям відповідали номіновані від України елементи. Проте до поважного переліку потрапив тільки петриківський розпис, всі інші, серед них і косівська кераміка, потребували документального доопрацювання.

Отож Світлана Пахлова націлювала учасників семінару, як правильно заповнювати документи, кого залучати до їхньої підготовки. Під час круглого столу, в формі якого й відбувався семінар, тривала жвава дискусія не тільки довкола традиції мальованої косівської кераміки, а й інших елементів нематеріальної національної культурної спадщини, якими багатий наш край. Зокрема писанкарства, обрядових хлібів, коломийок, колядок, які мають безперервну живу традицію.

Внесення до згаданого списку мистецьких надбань не тільки підвищить рівень обізнаності світової громадськості про українську нематеріальну культурну спадщину, а й піднесе роль майстра, створюватиме туристичну привабливість держави та вплине на охорону, збереження та подальший розквіт національного мистецтва.

Оксана Ясінська, зав. науково-освітнього відділу Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського

prostir.museumkosivceramics (фото)

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати