Пісні з репертуару Ніни Матвієнко та тріо “Золоті ключі”

За виданням: Ніна Матвієнко. Ой виорю нивку широкую. – Київ: УЦНК “Музей Івана Гончара”, 2002.

До пісенної добірки з репертуару Н.М.Матвієнко та тріо “Золоті ключі” (Ніна Матвієнко, Валентина Коротя-Ковальська, Марія Миколайчук) увійшли народні перлини, наспівані й зібрані різними людьми у різних куточках України. Значну частину пісень записано від матері співачки – Антоніни Ільківни; це пісні їх рідного села Неділище Ємільчинського р-ну Житомирської обл. Іншу велику групу становлять пісні, залучені до репертуару з так званого “канадського зошита” – рукописного збірника буковинських пісень, записаних у 1963-68 рр. Богданом Климашем (Едмонтон, Канада). Цей збірник був переданий Ніні Матвієнко керівником хору ім.О.Кошиця Володимиром Климківим під час гастролей у 1988 році.

Своїми записами охоче ділилися й фольклористи. Чимало в добірці пісень з експедиційних матеріалів Володимира Матвієнка, Леопольда Ященка, Тетяни Шевчук, Олексія Долі, Людмили Іваннікової. Добре поповнювався репертуар і завдяки працівникам Національної радіокомпанії України – Катерині Божко та Галині Верховинець. Вони, а також багато-багато інших збирачів і зберігачів народних пісень допомогли Ніні Матвієнко та знаменитому тріо продовжити життя цих перлин народного генія, закарбувати їх серед шедеврів світового мистецтва.

Добірка не має на меті подати у повному обсязі жанровий склад українського пісенного фольклору і не претендує на вичерпність висвітлення якогось окремого регіону. Ці пісні розглядаємо насамперед як мистецькі твори, породжені самим життям десь між високим небом України і її теплою, родючою землею. Тому в окремих піснях часом доводилося доповнювати, а чи й реконструювати втрачені варіанти текстів – за аналогами з інших сіл. А деякі мелодії надихали сучасних поетів на творення нових слів; у таких випадках поруч із літературним твором поданий і текст оригіналу.

Добірку умовно поділено на три частини. Перша – “Пісенний календар України” – об’єднала в собі пісні обрядові та сезонні, а також пов’язані з календарем просто за звичаєм. Окремі розділи цієї частини сформовані за принципом важливості конкретної пісні в народному обряді; водночас пісенні тексти самі немов би нанизуються у єдину сюжетну розповідь.
До другої частини увійшли пісні родинного кола, вузько обмежені життям окремої родини, – весільні, колискові та поховальні.

У третій, найбільшій частині подані побутові (необрядові) пісні, які супроводжували родинний і громадський побут народу – пісні духовного спрямування, історичної, соціальної, любовної та родинної тематики, а також жартівливі й танцювальні.

Сподіваємося, що ця добірка стане для багатьох ще одним вікном у традиційний світ українців, саме життя в якому є Мистецтво.

Катерина Міщенко

Добірка пісень з репертуару Ніни Матвієнко та тріо “Золоті ключі” − PDF (6,1 Mb).

Підготовка публікації: my.etnoua.info - Студія ''МИ'' :: Українська традиція, етнографія, фольклорпроект Музею Івана Гончара

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати