Оголошено конкурс на проведення серії експериментальних виставкових проектів на 2013-2014 рр. у рамках Програми інноваційного музейного партнерства проекту “Актуальний музей”.
Концептуальна ідея
Сучасні музеї постають тим багатовимірним простором, який у добу «економіки знань» та «суспільства, яке вивчає» дає імпульс для творчості й інновацій, що визначають перспективи урбаністичного і сільського середовищ. Конкурувати зі зростаючими індустріями розваг та дозвілля, нових технологій, що змінюють концепції часу і простору, ідентичності та культури, можуть лише ті музеї, які здатні динамічно мобілізовувати свій потенціал і трансформувати його в креативність.
Музейні заклади України мають розкішні збірки, що висвітлюють унікальні теми, утім вони залишаються недоступні для широкого відвідувача здебільшого через відсутність достатніх експозиційних площ, міжмузейного партнерства, брак коштів (а часом знань та ініціативи) на влаштування цікавих експозицій. Відтак, перед музеями України постає завдання адаптуватися до вимог ХХІ століття, створити відкриту систему єдиного простору, комунікації та взаємообміну. Успішність вирішення цих проблем залежить і від експериментів, здатності музею генерувати і втілювати нові ідеї. Лише змінивши традиційну логіку свого існування та внутрішнього мислення, віднайшовши нові стратегії партнерства та розвитку, орієнтуючи свою діяльність на відвідувачів, застосовуючи на практиці нові управлінські та комунікаційні технології, стаючи привабливими для інвесторів та благодійників, музеї здатні перейти на нову життєздатну модель.
Проект «Актуальний музей» і, зокрема його складова – Програма інноваційного музейного партнерства, покликані заохотити музейну спільноту країни на пошуки креативних рішень застарілих проблем та відповідей на новітні виклики, на активізацію партнерства й інноваційну творчість у музейній та культурно-мистецькій сферах (експериментальні виставки, перфоманси, вистави, концерти, спеціальні події, презентації тощо). На базі експериментальних виставок планується проведення тематичних тренінгів.
Мета: створити сучасний майданчик для інноваційного експериментування та представлення колекцій, креативних проектів і мистецьких програм музеями й арт-інституціями України; запровадити відкриту платформу професійної комунікації; активізувати міжмузейне партнерство.
Завдання:
- створення умов для вияву творчої ініціативи в музейному середовищі;
- стимулювання мистецької творчості, інноваційності, креативності;
- створення якісних і сучасних музейних виставок;
- випрацювання нових засобів впливу на суспільну свідомість через мистецтво;
- розвиток партнерства на місцевому, національному та міжнародному рівнях;
- створення платформи для втілення цікавих ідей, обміну передовим досвідом і пошуку рішень для протистояння викликам музейній галузі країни;
- залучення місцевих громад до музейної діяльності;
- актуалізація культурної спадщини України;
- розвиток музейної сфери України та її інтеграція у світовий простір.
Форма здійснення проекту
Програма інноваційного музейного партнерства здійснюватиметься у Музеї Івана Гончара паралельно з освітньо-тренінговою програмою. Вона передбачає створення експериментальної лабораторії шляхом технічної модернізації (додаткове експозиційне обладнання, мультимедійні засоби) найбільшої виставкової галереї Музею Івана Гончара (260 м2) із суміжною залою (80 м2). Програма започатковується двома пілотними виставками, які будуть відібрані на конкурсних засадах і проведені у 2013–2014 роках. Для здійснення цих проектів буде надано на узгоджений період виставкове приміщення, додаткове технічне оснащення, а також покриття інших витрат.
Вимога до проектів: заявки на інноваційні виставкові проекти мають подаватися музеями або у партнерстві з музеями і базуватися на їхніх збірках. До участі в конкурсі запрошуються національні, державні, комунальні, громадські й приватні музеї України.
Бюджет проекту – до 30 тис. грн.
Часові межі: два виставкові проекти здійснюватимуться у 2013–2104 роках.
Програма продовжуватиметься і після завершення ґрантового періоду.
Сподіваємося, що створені потужності та набутий досвід перетворить міжмузейне інноваційне партнерство на добру традицію – кращі пропозиції будуть здійснюватися, за домовленістю сторін, і надалі.
Критерії оцінки: актуальність проекту, інноваційність та новизна ідеї, практичне значення для розвитку музейної галузі, реалістичність впровадження проекту та його оптимальна ресурсомісткість. Переваги надаватимуться проектам, що тематично стосуються культурної спадщини. Заявки розглядаються науково-методичною радою НЦНК «Музей Івана Гончара». Аплікації, надіслані на конкурс, не рецензуються.
Форму аплікації завантажуйте звідси.
Заявку слід надсилати в електронному вигляді на E-mail-адресу: honchar_museum.ukr.net
Кінцевий термін подання заявок – 8 квітня 2013 р., 17:00.
Оголошення результатів конкурсу – 15 квітня 2013 р. на сайті https://old.honchar.org.ua/dynamic
Довідка: (044) 360-9077, (067) 737-5347, honchar_museum@ukr.net