Митці пропонують створити Державний фонд гуманітарного розвитку

Митці пропонують президенту України Петрові Порошенку створити державний фонд гуманітарного розвитку. Цю пропозицію вони виклали у відкритому листі до голови держави.

Лист розміщено на сайті «Мистецького Арсеналу». Його підписали 76 відомих українських митців, журналістів та арт-менеджерів, серед яких Юрій Андрухович, Влад Троїцький, Руслана Лижичко, Роман Балаян, Тіберій Сільваші, Сергій Жадан, Борис Херсонський, Павло Гудімов, Остап Ступка, Валерій Смолій, Тарас Возняк, Ярослав Грицак, Ігор Кожан, Лесь Подерв’янський , Олесь Санін та інші.

У листі йдеться про небезпеку нехтування соціокультурною політикою держави в умовах російської агресії та наголошується на необхідність гуманітарної реформи.

«Нехтування соціокультурними потребами людей є прямою загрозою для нашої країни. Сепаратизм, анексія та війна є наслідком відсутності ефективної гуманітарної політики протягом останніх 24 років, яка б робила ставку на громадян. Адже соціокультурна сфера без перебільшення є сферою національної безпеки. Це давно зрозуміли передові країни світу, які за останні чверть століття передбачливо перейшли від концепції national security до human security, усвідомлюючи, що в глобальному світі у війнах перемагають не за рахунок танків і літаків, а завдяки людям, які вірять у свою країну. Далекоглядні держави перемагають у війнах, які навіть не розпочинаються.

І навпаки – громадяни, які не мають зрозумілого і прийнятного образу майбутнього держави і не бачать свого місця в ній, не противляться окупації та стають легкою здобиччю ворожої пропаганди», – йдеться у листі.

Головним інструментом здійснення цієї реформи, на думку авторів листа, має стати Державний фонд гуманітарного розвитку України. Законопроект щодо його створення фонду розроблявся протягом останніх трьох років з урахуванням передового європейського досвіду (зокрема, британського та естонського) і на даний момент вже пройшов численні експертні обговорення та громадське слухання.

Основним джерелом наповнення фонду, згідно законопроекту, має стати платіж соціальної лояльності – спеціальне відрахування від лотереї (а в подальшому і від всього азартного бізнесу), алкогольного та тютюнового бізнесу. Кошти будуть скеровуватись громадськими експертними групами на проекти у сфері культури, освіти, науки, спорту, охорони здоров’я, соціального захисту громадян, а також для підтримки розвитку фізичного виховання та спорту, туризму тощо.

У підсумку, за задумом авторів, завдяки діяльності фонду мають бути відреставровані пам’ятки культури та історії, створюватися та вдосконалюватися туристичні маршрути, будуватися дитячо-юнацькі спортивні школи, модернізуватися театри, музичні школи, музеї, реалізовуватися програми психологічної адаптації та соціалізації учасників бойових дій та переселенців, підтримуватися культурні проекти за кордоном, які покращуватимуть міжнародний імідж України, а також зніматимуться фільми та видаватимуться книги.

«Пане президенте, просимо Вас, як гаранта Конституції, якому не байдужа доля країни та її людей, в пріоритети державних реформ поставити реформу в соціокультурній сфері та підтримати законопроект «Про державний фонд гуманітарного розвитку України», як такий, що стане вагомим кроком у реформуванні гуманітарної сфери країни», – наголошують автори листа.

zaxid.net

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати