Майстер-клас від українських умільців. ФОТО. ВІДЕО

Ляльки-мотанки, павуки з соломи, дідухи. Все це – атрибути українського Різдва. У столичному музеї Івана Гончара відкрився ярмарок подарунків. Майстри з усієї України підготували свої кращі вироби. Більше того, для охочих зробити подарунок власними руками вони навіть проведуть майстер-класи.

Ніяких Дідів морозів і Снігурочок. Коза йде – Новий рік веде! Столяр Іван Приходько з села Дударки стверджує: хто на свята погладить козу – здоров’я набереться на цілий рік.

Іван Приходько, різьбяр по дереву:

– Коза – вона ж цікава, вона химерна, вона молоко дає, вона ніколи не хворіє, вона і шерсть дає, а головне-веселить людей.

Середина грудня – саме час в’язати солом’яних дідухів. На свята в них поселяються душі предків, які оберігатимуть всю сім’ю. Навчитися плести з соломи може кожен. Головний секрет один – матеріал треба зібрати вчасно. Якщо солому намочить дощ, вона стане ламкою.

Зовсім не ялинка, а солом’яний павук був символом нового року в українському селі. Вважається, що павук з нічого може створити для себе цілий всесвіт. А значить і така ось прикраса принесе в дім достаток і шастя.

Ткати новорічні орнаменти на такому ось станку, все одно що грати на музикальному інструменті. Раз сфальшивив – і загальне враження зіпсоване. Не меншої майстерності вимагає і французьке біскорню.

Тетяна Прочева, майстер ручної вишивки:

– Клітиночка в клітиночку тут має бути оцей шов бек стіч, це дуже скурпульозна робота, щоб вийшла така форма.

А ось зробити до дня святого Миколая ляльку-мотанку могла кожна господиня. Вона вважалася посередником між світом живих і мертвих. Щоб не причиняти нікому шкоди випадковою схожістю, ляльку робили безликою.

Ірина Суліковска, художник:

– Так само, як в кожної хазяйки свій борщ, так і в кожної майстрині своя лялечка. Може і з ручками там бути, а в мене от така розробка, вона простенька. Головне – це зробити образ.

Солом’яні коники, паперові ангели і глиняні дзвіночки. Святкові прикраси були ще й оберегами. А їх, стверджують майстри, треба робити самим. Хай і не виходять такими гарними, як в магазині, зате в кожен вкладена частинка душі.

Текст – Ірина Юсупова, “Подробности”. Телеканал “Інтер”
Світлини – Катерина Качур та Богдан Пошивайло

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати