До 19 січня 2011 року у столичному Музеї Івана Гончара триватиме виставка різдвяно-новорічної атрибутики та вертепів. Ескпозиція складається з кращих робіт, які надішли до 12 грудня на традиційний зимовий конкурс від Всеукраїнського дитячого фольклорного фестивалю «Орелі».
Цього року творче змагання проводиться вже втретє. Мистецькі гуртки, школи та окремі родини з десяти областей України (зокрема, Дніпропетровської, Миколаївської, Чернівецької, Чернігівської, Львівської, Полтавської) надіслали понад 120 робіт, серед яких вертепи (лялькові, шопки і скриньки), вертепні зірки, маски, вироби з соломи, витинанки. Саме ці жанри стали темами цьогорічного конкурсу.
«Витинанок понавирізали найбільше – прийшло понад чотири десятки, а от вертепів з десяток, – розповідає співорганізатор конкурсу Наталія Хоменко. – На виставку в музеї пішло більше 30 робіт. Вибрали найкращі. Деякі роботи не відповідали умовам конкурсу, не підходили під жоден із жанрів. В минулому році був малюнок, то деякі школи надсилали ще й малюнки. Роботи паспортизували, але не виставляли».
Обиратимуть переможців знані мистецтвознавці та працівники двох музеїв – Музею Івана Гончара та Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Перший критерій кращості – відповідність традиції, другий – вміння інтерпретувати традицію, що включає в себе елемент творчості. «Але тут треба бути обережним, щоб новаторські пориви конкурсанта не перебили традиційну основу, – застерігає директор фестивалю «Орелі» Мирослава Вертюк. – Зараз широко доступна кольорова гамма сучасних яскравих кольорів, які не завжди є гармонійними. Навіть якщо збережена кількість променів, як у зірці, і форма відповідає традиції, та якщо кольори порушують гармонію, ми таких робіт не брали. Це для того, щоб не плутати людей в орієнтирах… Скільки людей телефонували консультувалися, скільки говорили про те, що шукали джерела. Нам одні з роботою надіслали листа, де писали, що скрізь по селу розпитували, як робити дідуха, але ніхто не знав, то вони зробили за літературою. Розкішний сніп, вбраний зіллям, все як за традицією, вони дооздобили ще й обличчям. А це вже нав’язаний ярмарками образ, що дідух – це оті домовички-обереги».
Презентація вертепних проектів та нагородження переможців відбудеться 9 січня 2011 року в НЦНК «Музей Івана Гончара». Які саме подарунки отримають автори кращих робіт, організатори поки не уточнюють, кажуть, це буде щось для мистецтва і література українських видавництв.
Текст – Катерина Качур
Світлини – Богдан Пошивайло