Запрошуємо відвідати виставку «Українське Весілля» (з колекцій Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара»), яка триватиме до 13 листопада.
Осінь – пора весіль на Україні. А отже проведення в цей час виставок на тему «Українське народне весілля» стало вже традиційним у нашому Музеї. Весілля у певний час стає актуальною подією для кожної родини. До нього готувалися наші предки споконвіку заздалегідь із залученням значних матеріальних та духовних ресурсів. Про це свідчить і весільне вбрання, яке є найбагатше та найпишніше за колоритом, матеріалами, оздобленням, і використанням великої кількості рушників. Це також багата, різноманітна кухня на весілля. Але найбагатшою є духовно-змістовна частина цього священодійства, яка простежується у піснях, побажаннях-програмуваннях молодих на щастя, на долю на продовження роду, на достаток та інше. Весілля у філософському потрактуванні є відновленням гармонії двох начал світу – чоловічого і жіночого, возз’єднанням двох половинок у цілісній монаді.
Приготування до весілля було тривалим і ретельним. За кілька років до судженого дня, а в деяких землях України ще й від народження дівчинки починали готувати «посаг» для молодої. Особлива увага приділялася створенню ритуальних тканин – вишитих та тканих рушників, які наречена мала виготовити власноручно. Це мало особливе значення, оскільки дівчина, як “жриця і хранителька майбутнього домашнього вогнища” якнайкраще могла програмувати спільну подружню долю на полотні. Важливим був також у весільному обряді одяг. Це найкраще і найпишніше оздоблене вбрання, для якого купувалися і підбиралися найдорожчі матеріали.
Весільний обряд, який тривав колись впродовж тиждня, складається з різних ритуалів. Серед них – вінкоплетення, завивання гільця та багато інших. Але найсокровеннішим, кульмінаційним моментом у таїнстві шлюбу є ставання молодят на рушник і благословення їх батьками на щасливе подружнє життя.
На виставці експонується весільне та святкове вбрання різних земель України, рушники, святковий посуд, меблі, фотоархівні матеріали, живопис та ін.
Виставка діятиме з 23 вересня до 13 листопада 2011 року
щодня, крім понеділка та останнього вівторка місяцяз 10:00 до 17:30
Відкриття весільної виставки 2009 року дивіться на Facebook.