З 26 квітня по 2 травня 2011 року запрошуємо на виставку поліських рушників приуроченої до 25-ої річниці з дня аварії на ЧАЕС – «Чорнобильщина в колекціях Музею Івана Гончара».
Полісся – один із староосвоєних районів нашої країни, береже прадавню словянську традицію. Вона виражається у багатій культурі тканих рушників, які виготовлялися до різноманітних родинних побутових та календарних обрядів. Адже рушник супроводжує життя кожного українця від народження і до смерті. Як зазначають дослідники, рушник завжди слугував тим посередником між Небесами і Землею, без якого не обходилася велика кількість обрядодій. Рушник є символом шляху, дороги. Він є символом щастя, а також у багатьох моментах нашого життя – оберегом, захистом.
Поліська традиція ткання рушників сягає сивої давнини. Для їх виготовлення використовували лляне прядиво, і вже в ХІХ столітті додавали бавовняні крамні нитки. Техніки, які давали різноманітні переплетення та фактуру тканини – полотно, саржеве багаторемізне ткання «в кружку» та «у сосонку», закладне (або ткання «під дошку») та перебірне ткання. В колористиці це поєднання класичних червоного, білого, синього, чорного, іноді з додаванням жовтого кольорів. Багато рушників мають вишукане поєднання вибіленого прядива з невибіленим сірим. Червоний колір досить поширений, як найбільш життєстверджуючий, необхідний для насичення енергетикою простору в поліських болотистих місцевостях.
Орнаментально рушники Полісся надзвичайно багаті. Вони мають своєрідні народні назви, що виходять з назв орнаментів та мотивів – «кісточковий», «бубликовий», «у пряники», «у тарілки», «у козаки», «у журавлі» та ін.
Іван Макарович Гончар зібрав значну частину колекції рушників саме з Центрального Полісся, яке зазнало Чорнобильської катастрофи. На виставці представлено 44 рушники з цього регіону. Ця збірка надзвичайно цінна для нас сучасників, які не мають уже змоги побувати в тих краях. А надзвичайно цінним є той банк інформації, що записаний в рушниках для нас – нащадків. Адже рушники – це полотняні літописи і наш родовід.
ВХІД У МУЗЕЙ
для дорослих – 15 грн., для дітей та пенсіонерів – 3 грн.