16 травня о 18 год запрошуємо в НЦНК “Музей Івана Гончара” на презентацію альбому “Українська ікона. Слобода Борисівка”.
Онук Івана Гончара — ієромонах Януарій (Гончар) є автором проекту видання, упорядником та макетувальником представленого альбому, а також куратором виставки Українська ікона слободи Борисівка. Саме він придбав і передав до Музею Івана Гончара 250 «борисівських» ікон. У пошуках зразків «борисівських» ікон ієромонах Януарій за чотири роки обстежив 100 сіл. Він мандрував містами та селами Чернігівщини, Київщини, Одещини, Черкащини.
Ієромонах Януарій тривалий час працював над підготовкою до видання мистецького альбому борисівської ікони, до якої увійшли ікони не лише з його збірки, яка передана до фондів НЦНК «Музей Івана Гончара», а й зі збірок Національного музею народної архітектури та побуту України, Музею домашніх ікон та старожитностей Історико-культурного комплексу «Замок-музей Радомисль», Лебединського міського художнього музею ім. Б.К. Руднєва, Художньо-меморіального музею І.Ю. Рєпіна (м. Чугуїв), а також зі збірок приватних колекціонерів України.
До альбому увійшов історичний нарис кандидата мистецтвознавства, художника, реставратора В’ячеслава Шуліки (Харків), який розкриває особливості борисівського іконопису: ікон празників, Ісуса Христа, святих, Бога-Отця, Деісусного чину, Богородиці, святителів. Сторінки альбому також прикрасили авторські фото упорядника альбому ієромонаха Януарія та стародавні світлини, зібрані Іваном Гончаром у мистецький історико-етнографічний альбом «Україна та Українці». Світлини підібрано так, що вони ніби наживо вторують іконографічним сюжетам, роблячи їх ще переконливішими.
Вперше виданий альбом зримо засвідчує, що етнічний склад слободи та первісна територіальна приналежність (Охтирський полк, потім Харківське намісництво) дозволяють впевнено віднести «борисівську» ікону до художнього явища української культури.
У презентації візьмуть участь: ієромонах Януарій (Гончар), кандидат мистецтвознавства В’ячеслав Шуліка, директор друкарні «Майстер Книг» Павло Сачек, співробітники НЦНК «Музей Івана Гончара». На презентації прозвучать народні пісні у виконанні фольклорних гуртів.
Завдячуючи натхненній дослідницькій роботі ієромонаха Януарія, фінансовій підтримці проекту родиною Гончарів-Матвієнків, а також кропіткій праці музейників, цей неоціненний духовно-мистецький доробок буде збережений для майбутніх поколінь.
Усі зацікавлені матимуть змогу не лише побачити виставку борисівських ікон, а й придбати це унікальне видання.
Вхід на презентацію вільний