26 жовтня 2017 о 18:00 запрошуємо в Музей Івана Гончара на відкриту лекцію Ірини Ігнатенко «Традиції народного виховання та догляду за дітьми» з нагоди перевидання книги «Дитина у звичаях та віруваннях українського народу» Марка Грушевського та Зенона Кузелі видавництва «Інтелектуальна книга».
Ірина Ігнатенко – етнологиня, письменниця, видавчиня к.і.н., доц.. кафедри етнології та краєзнавства КНУ імені Тараса Шевченка під час лекції розкаже про народні вірування, пов’язані із зачаттям та внутрішньоутробним розвитком дітей; родильно-хрестильною обрядовістю; практикою народної педіатрії, а також повір’я, прикмети й перестороги, пов’язані з дитиною, її фізичним ростом та розумовим розвитком.
Видання «Дитина у звичаях та віруваннях українського народу» є унікальною збіркою першоджерельного матеріалу, зібраного священиком, етнографом, єпископом УАПЦ Марком Грушевським наприкінці ХІХ ст., та упорядкованого вченим-етнологом, академіком Зеноном Кузелею.
Вперше праця була надрукована у виданні «Матеріали до україно-руської етнології» – потужному науковому збірнику Наукового товариства ім. Тараса Шевченка у Львові, у XVIII та XIX томах видання за 1906 та 1907 рр. відповідно.
Перша частина праці, присвячена докладному висвітленню тем, що довгий час були закриті та й власне не можливі для обговорення: народні уявлення про статеве життя, вірування в те, як утворюється й розвивається плід у лоні жінки, інформація про засоби, за допомогою яких намагалися уникали вагітності, дошлюбні сексуальні практики та їх наслідки тощо.
Другий том розкриває так званий напрямок «етнографія дитинства». Мова, насамперед, йде про вірування пов’язані з дітьми та їхнім фізичним та психологічним розвитком. Не залишилися поза увагою й такі теми, як дитячі ігри, забави, виховання, навчання, догляд, лікування тощо.
У 2017 році, дослідження було перевидано у видавництві «Інтелектуальна книга», без жодних змін та доповнень, згідно оригіналу.
Вхід вільний