28 березня в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» відбулася лекція Марії Влачу з Португалії на тему “Сучасні технології: виклики та можливості для інституцій культури”.
Виклики, породжені сучасною добою стрімких трансформацій, зокрема у сфері технологій, змушують критично переглянути характер відносин між закладами культури і відвідувачами, їхню роль у розвитку рекреації та дозвілля.
Конкурувати із зростаючими індустріями розваг та дозвілля, нових технологій, що змінюють концепції часу і простору, ідентичності та культури, можуть лише ті музеї та культурні інституції, які здатні динамічно мобілізовувати свій потенціал і трансформувати його в креативність.
Ідея лекції полягає у спробі порушити дискусію про те, як нові технології дозволяють сьогодні людям творити, поширювати та насолоджуватися культурою, не потребуючи при цьому колись обов’язкової інституції-посередника. Адже, будь-хто може створювати твори мистецтва вдома, вільно поширювати їх, скажімо, на Youtube, а до того ж і продавати їх напряму. Так само можна споглядати культурні події в Інтернеті, можна віртуально відвідувати музеї та розглядати експонати з великою роздільною здатністю завдяки, зокрема, проекту Google Art.
Марія Влачу (м. Лісабон, Португалія) – фахівець з культурного менеджменту і комунікацій, магістр музеєзнавства. Захистила дисертацію на тему музейного маркетингу (Лондонський університет, 1994). Учасник Міжнародної літньої програми з арт-менеджменту Центру Кеннеді у Вашингтоні (2011–2013). Працювала директором з комунікацій у Муніципальному театрі Сан-Луїс і керівником комунікацій музейного комплексу «Павільйон знань» (Лісабон, Португалія). Член правління португальського національного комітету ІКОМ з 2005 року. Член-засновник GAM – Групи розвитку доступності до музеїв. Марія Влачу є головним координатором першого в Португалії дослідження на тему музеїв і літніх людей.
Вона – автор блогу «Musing on Culture» (Роздуми про культуру), де висвітлюються різноманітні теми культури, арт-менеджменту, вивчення аудиторій, а, особливо, музеїв. Її книга «Роздуми про культуру» вийшла у світ 2013 року.
Богдан Пошивайло (фото), НЦНК “Музей Івана Гончара”