У Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» 1-го грудня презентували книгу «Український стиль».
У ній представлено дослідження географії, історію традицій та звичаїв із життя українського села. Здавалося б – що особливого? Але родзинка в тому, що автор – американка Лінда Вікланд, яка останні 20 років працювала волонтером у школах, дитячих будинках та монастирях України. Враження від спілкування з нашими співвітчизниками та особливе шанування ужиткового мистецтва спонукало талановиту жінку до написання книги. Пізнавши українську душу, авторка постаралася передати її особливість у картинах, малюнках, історіях, а також витягах зі щоденника.
Лінда та її чоловік, лікар хірург-ортопед Пол Вікланд, заснували благодійну організацію, що співпрацює із соціальними фондами України. Наразі ця Фундація будує в Полтаві центр допомоги знедоленим сім’ям, а також людям хворим на ВІЛ/СНІД. Усі кошти, виручені від продажу книги «Український стиль», будуть використані на будівництво та придбання обладнання для центру.
Авторка повідомила, що хотіла поділитися своїм баченням декоративного мистецтва та дати своє визначення українського стилю, а також відтворити його в українських оселях. Сьогодні на її погляд багато українців від’їжджають за кордон, отож хоче, аби вони брали на озброєння український стиль. Це видання відкриває завісу історії виникнення сучасного стилю в декоруванні домівок по всьому світу. Лінда розповіла про зміст книжки. В одній із її частин можна дізнатися, як на український побут спливають природні особливості та знайти розповіді про українську сім’ю, у другій – про декоративне мистецтво, зокрема рушники, одяг, кулінарію, представлено кілька рецептів. У третій ідеться про звичаї, обряди та свята. Тут знайдемо розповіді про Різдво та Пасху, весілля та поховання, і навіть святкування 1 вересня.
Яким же побачила наш національний колорит гостя здалеку?
«Глина, деревина, полив’яний посуд – це все Україна. Український стиль захоплюючий та грайливий, – ділилась враженнями Лінда Вікланд. Флористичні візерунки та кольорові ставні підкреслюють білизну будинку. Ви бачите ткані матеріали, обов’язково ручну вишивку. Українці тримають на видноті розмаїття квітів і трав!»
Вона пообіцяла, що читач побачить три способи, як відтворити цей традиційний стиль, проілюструвавши розповідь показом справжніх зразків тканин, виробів та зображень на екрані. На її погляд, такому стилю притаманні багата кольорова гама. Це й приглушені тони, варто лише уявити собі пшеницю, що готується до жнив та натуральну рогожку. І природні – варто поглянути лише на краєвиди Черкащини. І яскраві, представлені в українському народному костюмі. Де б людина не жила, вона може передати український стиль. Відповідними тканинами можна скористатися, якщо хочеш зробити свій дім яскравішим, додати емоцій та драйву. Прикрасити цілий будинок, або й просто постелити яскраву українську хустину на святковому столі.
У США книжка вийшла півроку тому і вже приносить плоди. Наприклад, український стиль створено як бренд. В одному з великих торгівельних центрів навіть продають речі в такому стилі.
«Мені, як етнологу, імпонує, що звертається увага на глобальні цінності – традиції родини та спілкування. Завдяки книжці до людей, надто молоді, повертається наша пам’ять та культура», – зауважила професор Валентина Борисенко.
Лінда Вікланд розповіла: в українських оселях її зустрічали гостинністю, добром, підтримкою і любов’ю. Українці відкриті для спілкування, від них віє теплом. Коли повернулася додому, зрозуміла – Бог кличе в Україну, де залишилося серце. А ще в цій країні особлива культура, яку не можна втрачати.
Сповнюєшся почуттям самоповаги й гордості за рідну землю та людей, які живуть на ній, почувши такі слова. От якими бачать нас гості здалека!
uaculture.com
Світлини – Богдан Пошивайло