Народна школа українського живопису відроджена і впроваджена відомим майстром з когорти шістдесятників Василем Григоровичем Парахіним. У своїй студії, яка працює при середній школі с.Журавники Горохівського р-ну Волинської обл., він вперше в Україні сформулював методичні засади традиційного народного малювання, які багато в чому є революційними щодо звичних сьогодні.
Переглянувши академізовані методики радянського часу, Парахін і його вихованці повернулися до витоків народного мистецтва і одержали несподівані, часом дивовижні результати. Найменші учні студії вже за кілька тижнів оволодівають простими й природніми правилами цікавої гри, а найстарші легко й швидко будують складні сюжетні композиції в кольорі, які є прекрасними зразками традиційного народного мистецтва.
З давніх-давен різні види народного малювання підпорядковувалися кільком спільним законам. Це не були писані правила; вони трималися й переходили з покоління в покоління завдяки своїй природності. Все штучне й надумане традиційна культура “відсіювала”, залишаючи природню імпровізаційність, легкість форм і гармонію кольорів. Саме такі скрині мали найбільший попит на ярмарку; саме такі миски й глечики найчастіше усміхалися з мисника; саме таку ікону ставили на покуть і молилися до неї, як до Образу Божого. І саме так майстрові було малювати найлегше…
Йдеться, зокрема, про швидке й вільне нанесення ліній, мазків, окремих штрихів за певними принципами. Кольорова гама найчастіше досить обмежена – особливо у розписах побутових предметів, які мають пасувати до будь-якого інтер’єру. Третє правило – природність і простота композиції, яка також забезпечується простими закономірностями. Для народної картинки – лаконічність і цілісність вираження теми й настрою…
Роботи вихованців шкільної студії села Журавники неспростовно засвідчують величезну мистецьку й педагогічну вартість цього надбання. Докладніше з методикою викладання у студії можна ознайомитися тут: Посібник “Народна школа українського живопису” Василя Парахіна
Нижче подаємо імена вихованців студії – учнів 1–9 класів Журавниківської середньої школи – та галерею їхніх робіт, виконаних протягом 2001-2006 років.
- Ганна АБРАГАМОВСЬКА, Олеся АБРАГАМОВСЬКА,
- Валентина БУЙМИСТРУК, Петро БУЙМИСТРУК, Анна БУЛАТЕВИЧ,
- Назарій БУТРА, Олена БУТРА, Вікторія ВІТЮК, Ірина ГРИБАНОВА,
- Мар’яна ДОВГАЙЧУК, Юлія КОВАЛЬЧУК, Наталка КОВАЛЬЧУК,
- Марія КОРЕЦЬКА, Ярослава ПАВЛЮК, Дмитро ПОЛЬЧИН,
- Іванна ПОЛЬЧИН, Людмила ПРИЙМА, Олександр САСОВЕЦЬ,
- Юлія СТАСЕВИЧ, Богдан ФАРИНЮК, Інна ШЕРЕМЕТА,
- Соломія ШИШКО.
Цей допис нині на стадії опрацювання, тож список авторів робіт, як і саму галерею, ще буде доповнено.
Катерина Міщенко
Підготовка публікації: − проект Музею Івана Гончара