У Києві презентують книгу «Українська усна снотлумачна традиція початку ХХ століття»

5 вересня 2017 року о 16.00 у Музеї Михайла Грушевського відбудеться презентація книги «Українська усна снотлумачна традиція початку ХХ століття» Тетяни Шевчук та Ярини Ставицької.

Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України
Шевчук Т. М., Савицька Я. В. Українська усна снотлумачна традиція початку ХХ століття (розвідки та тексти) / /Т. Шевчук, Я. Ставицька. – К.: Дуліби, 2017

Катерина Грушевська – дослідниця первісної культури, жіночої обрядової магії, українських народних дум, фольклору… Тепер ми відкриваємо для себе нові грані її таланту.

Сновидіння тривожили думки людства від самого початку його існування. Їх студіювали славетні вчені мужі, як то Фройд чи Юнг. В Україні ж цим зайнялася 25-літня дослідниця.

Катерина Грушевська змогла зацікавити своїми доробками навіть Королівський антропологічний інститут Великобританії та Ірландії. Частину польових записів, здійснених за її «Програмою збирання матеріялів до українського народнього сонника», було надіслано 1925 року до Лондона. Там вони й збереглися у рукописній колекції британського антрополога Чарльза Габріеля Селіґмана.

Він, у свою чергу, не просто зацікавився снотлумачними практиками українських вчених, але й використовував їх у написанні власних статей, зберігши отримані матеріали для нащадків. Ці польові нотатки є безцінними для дослідників традиційної культури, а питання, сформульовані Катериною Грушевською, засвідчують рівень та спрямування тогочасних фольклористичних студій в Україні.

Проте, цей унікальний досвід української снотлумачної практики початку ХХ століття на довгі роки залишався забутим, десятиліттями даною науковою проблематикою майже ніхто не цікавився.

Відроджуючи ці традиції, Тетяна Шевчук та її учениця Ярина Ставицька провели колосальну роботу, дослідивши напрацювання Катерини Грушевської та її співпрацю з європейськими вченими. Саме їм вдалося виявити в архіві Великобританії матерали, якими колись щедро поділилася талановита вчена зі своїми колегами.

На зустрічі Ви зможете поспілкуватися з авторами, а також дізнатися про роботу українських вчених – дослідників снотлумачення.
Книгу можна буде придбати за ціною видавництва.

Адреса: Музей Михайла Грушевського у Києві: вул. Паньківська, 9

Вхід безкоштовний

Share Button

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Ви писали писанки цього року?

Результати