“Тільки українки та парижанки вміють вдягатися зі смаком! Ви не повірите, як чарівно вбираються дівчата, парубки теж ладно… Це справді народний, зручний і граціозний костюм, дарма що здоровенні чоботи. А які дукати, моніста! Головні пов’язки, квіти! А які лиця!
А яка мова! Просто краса, краса і краса!”
Ілля Рєпін, художник
3 вересня вперше в Україні у Рівному на Майдані Незалежності відбудеться загальноукраїнське свято «День традиційного костюма».
Визначальними й унікальними рисами кожного народу є його мова, житло, фольклор, кухня, вбрання. Ці характерні особливості відображають його світоглядні основи і є найстійкішими елементами культури, які відібрані й випробувані часом. Проте, саме вбрання набуло найбільш виразного знакового образу народу.
Традиційний автентичний одяг в Україні завжди був носієм вишуканої естетики у гармонійному поєднанні форми, кольору, змісту. Пізнати його красу можна лише в довершеному ансамблі, де є безліч елементів та деталей, що відіграють свою особливу роль у цілісному образі. Розмаїття національного одягу створюють його регіональна палітра, історичний костюм, одяг селян, міщан, вбрання шляхти та національних меншин.
Сьогодні, переосмислюючи вже сформовані традиції, отримуємо усвідомлення: всі здобутки минулого з часом набувають особливої цінності. Культурна спадщина єднає нас з недосяжним минулим і стає духовним надбанням народу.
«День традиційного костюма» – це свято, яке об’єднує та наголошує на цінності кожної людини. Під час заходу учасники продемонструють автентичні костюми свого регіону та власні родинні скарби, що надасть для свята масштабу загальноукраїнської інтегруючої події. Регіональне розмаїття буде представлене вбранням Полтавщини, Чернігівщини, Київщини, Поділля, Полісся, Гуцульщини, Буковини. Найбільші колекції національного одягу будуть репрезентовані з Історичної Волині, зокрема комплекси автентичних строїв та колекція реконструйованого одягу “Центру дослідження і відродження Волині”. Свої колекції автентичного одягу також представлять Ігор Перевертнюк, Олена Скрипка, Володимир Щибря, Богдан Петричук, Ігор Турейський, Максим Очкур, “Відкрита скриня”. Унікальну добірку сучасного дитячого народного вбрання представить майстерня “Аденчик-Баденчик”. Історичний одяг доби Козаччини на святі продемонструє Військово-історичний клуб “Курінь Печерської сотні Опанаса Предримирського”.
Головні учасники події – громадяни, які мають комплекси традиційного одягу і бажають його презентувати, а також усі поціновувачі традиційної культури. Вважаємо, що свято має стати загальноукраїнським. Стартуємо у Рівному, мріємо Україною.
Програма:
17:00 – 18:00 Свято-Покровський кафедральний собор – Майдан Незалежності
Святкова хода у традиційних костюмах
18:00 – 19:00 Головна сцена. Майдан Незалежності
Показ традиційного вбрання з різних регіонів України
19:00 – 20:00 Головна сцена. Майдан Незалежності
Традиційні танці із ансамблем стародавньої музики “Хорея Козацька” (Київ), фольклорними гуртами “Веснянка” та “Сільська музика” етнокультурного центру ПДМ (Рівне)
20:00 – 22:00 Головна сцена. Майдан Незалежності
Святковий концерт
17:00 – 22:00 Майдан Незалежності
- Виготовлення та оздоблення елементів традиційного вбрання: чоловічі та жіночі головні убори, прикраси, пояси, сорочки, взуття, верхній одяг.
- Інтерактивні лекторії від істориків, етнографів, реконструкторів “Вбрання та особливості його вбирання за різних часів/в різних регіонах/для різних статей”
- Арт-інсталяція “Галерея українських образів у традиційному вбранні”
- Традиційна етноперукарня
- Традиційна кухня
- ЕтноФотоЛокації
Долучитись до ходи можна, попередньо надіславши фото у повному вбранні на скриньку artmodels2009@gmail.com. Зареєстровані учасники мають прийти 3 вересня о 16:00 на перехрестя вулиць Соборна та Князя Володимира – Княгині Ольги (поруч Свято-Покровського собору) для отримання бейджа офіційного учасника “Дня традиційного костюма” у Рівному.
Ініціатор: «Центр дослідження і відродження Волині»
Співорганізатори:
- Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Рівненського міськвиконкому
- Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара»
www.google.com/culturalinstitute/beta/partner/national-center-of-folk-culture
Instagram:@honchar.museum - Територія краси, гармонії і добра – компанія ARTmodels®
“Зберігати традиційний костюм – це не давати красти нашу історію”
Володимир Дзьобак, «Центр дослідження і відродження Волині»