Громадська ініціатива «ТОЛОКА ЛЕГЕДЗИНЕ»
Національний центр народної культури «МУЗЕЙ ІВАНА ГОНЧАРА»
Державний історико-культурний заповідник «ТРИПІЛЬСЬКА КУЛЬТУРА»
Народна кіностудія «МАЛЬВА»
ЗАПРОШУЮТЬ
24 червня 2017 року
12:00 – 03:00
КУПАЙЛО В ЛЕГЕДЗИНОМУ
с. Легедзине Тальнівського району Черкаської області
24 червня 2017 року в селі Легедзине на давній землі трипільців відбудеться святкування Купайла. В день літнього сонцестояння, в найкоротшу ніч року, в період апогею життєвої сили природи відбудеться свято Сонця і Води. Спілкування з природою, занурення у давню культуру через спів, танці, забави, плетіння вінків, наряджання Купайлиці, катання на човнах та гойдалках, пошуки квітки папороті, купальський вогонь, зустріч сонця та купання в ранковій росі подарують учасникам свята незабутні емоції та здоров’я на цілий рік.
Купальське дійство в с. Легедзине відбудеться вже сьомий рік поспіль. Його особливістю є максимальна наближеність до природності й традиційного змісту свята Купайла та співучасть усіх відвідувачів дійства. Щорічно на фестиваль приїздять гості з Одеської, Вінницької, Київської, Черкаської, Кіровоградської та Дніпропертовської областей з метою згадати давні традиції та відродити їх у своїх рідних селах та регіонах. Фольклористи та учасники гуртів Володар, Многая літа, Радуйся, Рожаниця, Орелі, Бурса фольклору здійснюють постійні експедиційні дослідження та вивчають джерела з метою більш правдивого відтворення давніх купальських обрядодійств, пісень та ритуальних атрибутів свята.
Темою цьогорічного свята є “Квіти й трави в народній культурі українців”. Постійний глибокий зв’язок людини з природою міцно вплів елементи рослинного світу у її святковий календар та щоденний побут. Квіти є одним з найважливіших символічних елементів у традиційній культурі. Для українців поетика заквітчаності пов’язана зі святковим настроєм, тріумфом життя, нагадує про ідилію райського саду. Квіти використовувались в оздобленні житла, одягу, рушників та інших предметів побуту, трави застосовувались з лікувальною метою, для захисту людини, худоби, оселі, вони стали невід’ємною частиною багатьох обрядів річного циклу. Майстер-класи, лекторії, виставки та арт-проекти будуть присвячені світу рослин та квітів у традиційному народному мистецтві та культурі.
Виставкові проекти: Археологічна Україна. Виставка одного експоната/Найдавніша знахідка насіння в Європі: кін. V тис. до н.е. з фондів Державного історико-культурного заповідника “Трипільська культура” презентує унікальну знахідку рослинного світу наших пращурів. Виставка “!СВЯТО” з колекції Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара” розповість про таїну Життя, про відтворення краси природи, яка пропущена через серце.
Тему щорічних показів-дійств продовжить презентація першої в Україні колекції дитячого традиційного одягу від майстерні “Аденчик-Баденчик”, засноваї на Уманщині Вікторією Щербань. Колекція поєднує в собі українські традиції та європейську якість вбрання. Засновниця майстерні вважає, що нині Україна починає повертатись туди, де була її споконвічна культурна та історична приналежність – до європейських цінностей, які базуються на фундаменті народної духовності. Адже в народному одязі наших предків закладені знання сотень поколінь з високою естетикою, гармонією форм і кольорів.
Гостею на цьогорічне Свято запрошена KATYA CHILLY, унікальна співачка, дослідниця глибинних джерел та живої сили музики і української традиції. Тендітна й таємнича KATYA CHILLY подарує спілкування, поділиться традиційними знаннями, які дають можливість до самопізнання та зцілення, заспіває купальські пісні разом з учасниками дійства.
У нічній програмі – український кінофестиваль “Відкрита ніч – дубль 20”. Фестиваль є лабораторією з перевірки нових ідей для вітчизняних кінематографістів та пошуку молодих талантів, які можуть стати новими обличчями українського і світового кіно. Фестиваль неофіційно називається «національним» і наразі є єдиним фестивалем національного кіно в Україні. Нічний кінопоказ у Легедзиному стане одним серед багатьох майданчиків, які діятимуть цієї ночі по всій Україні.
*Село Легедзине розташоване за 230 км від Києва і на перший погляд є одним з багатьох звичайних сіл України. Особливу увагу до нього привернули кілька потужних подій, що відбулися протягом останнього десятиліття і викликали інтерес усієї України. Щорічні Толоки з будівництва та реконструкції трипільських хат, зйомки народного кіна «Чорний Козак», встановлення пам’ятника героям антибільшовицького повстання, купальські дійства, що проходять на чарівній землі Східного Поділля.
Землі Легедзиного бережуть в собі унікальні пласти історичної пам’яті про давні та найбільші поселення трипільської цивілізації. Щороку на території села працюють археологічні експедиції, а державний заповідник «Трипільська культура» зберігає віднайдені артефакти.
ЯК ДОЇХАТИ:
- Автобусом від Центральної автостанції (м.Деміївська) до Умані, від Умані пересадка на регіональний автобус до Черкас (від Умані до с.Легедзине 22 км)
- Авто: по одеській трасі (E-95) до Умані, там повернути на трасу H-16 в бік Черкас
ПРОГРАМА СВЯТА
Денна програма /Подвір’я Музею “Трипільська культура”/
12:00 – 18:00
- Плетіння купальських вінків та “качанів” з вишень/фольклорний гурт “Многая літа”, “Бурса фольклору”
- Виготовлення квітів та прикрашання Купайлиці/ дитячий гурт “Орелі”, “Радуйся”
- Майстер-клас із вивчення купальських пісень/фольклорний гурт “Володар”, “Рожаниця”
- Травники (інформація про купальські трави, продаж цілющих трав, приготування чаїв із трав)
- Майстерні традиційних ремесел/соломоплетіння, гончарство, ткання, ляльки з сіна та трави, птахи з квітів, іграшки з дерева/
- Народна перукарня: виплітання кіс та квітчання, демонстрація весільних головних уборів з різних регіонів України, майстер-клас із виготовлення вінків
- Археологія для дітей
- Простір для немовлят “Колискова”
- Колективний арт-проект “У пошуках квітки папороті”
- Екскурсії/Музей-заповідник “Трипільська культура”
- Ярмарок традиційного народного мистецтва
- Жива купальська вода та напої з купальських трав
- 13:30 Археологічна Україна. Виставка одного експоната/Найдавніша знахідка насіння в Європі: кін. V тис. до н.е./Музей-заповідник “Трипільська культура”
- 14:00 Виставковий проект “!СВЯТО” з фондів НЦНК “Музей Івана Гончара”/Музей-заповідник “Трипільська культура”
- 15:00 Зустріч із KATYA CHILLY/Сакральні знання: Жива Вода/Квітка папороті/Купальська ніч
- 16:00 Зустріч з етнологинею Іриною Ігнатенко/Квіти й трави в народній медицині українців
Вечірня програма /Купальський пагорб, ставок/
- 18:00 Театралізоване дійство-показ дитячого традиційного вбрання від майстерні “Аденчик-Баденчик”
- 19:00 Традиційні народні танці, пісні, забави, ігри, купальська гойдалка, частування стравами та чаями з купальських трав.
- 21:00 Видобування “живого вогню”, запалювання ватри, смолоскипів
- 21:30 ВОГОНЬ І ВОДА/Купальське дійство-реконструкція
- 22:00 KATYA CHILLY/ Купальські пісні/
- Пускання вінків/Стрибання через вогонь
Нічна програма/Подвір’я Музею “Трипільська культура”/
- 23:00 – 03:00 Кінофестиваль “Відкрита ніч”
*Запрошуємо фотографів на свято Купайла спіймати мить купальської вічності