До Дня скорботи та пам’яті жертв геноциду (депортації) кримськотатарського народу, скоєного тоталітарним режимом 18 травня 1944 року в Музеї Івана Гончара відкрилася виставка-інсталяція «Zincir: ланки пам’яті».
На виставці вперше були широко представлені документи, які висвітлюють терор проти кримськотатарського народу, розпочатий з розстрілу голови ЦВК Кримської АРСР ще 1928 року.
Автори проекту – члени Громадської організації «ЕЛЬ-ЧЄБЄР». За їхнім задумом, символічні декорації та експонати мали передати атмосферу трагедії народу. Як антитеза, поряд з ними були представлені дивом збережені предмети з приватних колекцій: візерункове ткацтво, двосторонню вишивку та реконструкції традиційних костюмів.
Як стверджує етнограф Ульвіє Аблаєва, авторка концепту виставки та її куратор, «Первинною метою виставки була демонстрація небагатьох артефактів, збережених колекціонерами, як зразків загубленої культури народу до та під час депортації. Однак у процесі роботи з архівними документами ми вирішили оприлюднити частину цих матеріалів. Думаю, це справедливо, надати слово свідкам – «німим свідкам».
НЦНК “Музей Івана Гончара”